zamosc.tv

12. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

dodano: 10.06.2021

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz Instytut Francuski w Polsce i Gutek Film serdecznie zapraszają na 12. edycję Przeglądu Nowego Kina Francuskiego. Najciekawsze filmy francuskie ostatnich lat będzie można obejrzeć w zamojskim kinie w dniach 18-24 czerwca 2021.
W programie znalazły się filmy wybrane na festiwal w Cannes i docenione przez francuską Akademię Filmową, m.in. poruszająca historia o powrocie do rodzinnych korzeni  - „DNA” w  reżyserii Maiwenn, „Weselny toast” – błyskotliwa komedia romantyczna Laurenta Tirarda o tym jak odpowiedni dobór słów wpływa na relacje międzyludzkie, a także zdobywca 7 tegorocznych nagród Cezara „Żegnajcie głupcy” Alberta Dupontela, tragikomedia o próbie naprawy błędów młodości ze wspaniałą rolą Virginie Efira.
PROGRAM
18.06.2021 | 19:30
Weselny toast  (Le Discours), reż. Laurent Tirard, Francja 2020, 88’
19.06.2021 | 19:30
DNA(ADN),  reż. Maïwenn, Francja 2020, 90’
20.06.2021 | 19:30
Żegnajcie głupcy   (Adieu les cons), reż. A. Dupontel, Francja 2019, 87’
21.06.2021 | 19:30
Komedianci debiutanci (Un triomphe), reż. E. Courcol, Francja 2019, 105’
22.06.2021, godz. 19:30
Pokój 212 (Chambre 212),  reż. C. Honoré, Francja, Belgia, Luksemburg 2019, 87’
23.06.2021 | 19:30
Powrót  (Revenir),  reż. J. Palud, Francja 2019, 87’
24.06.2021 | 19:30
Lato 85’(Été 85), reż. F. Ozon, Francja 2019, 100’

Bilet na jeden film: 20 zł (norm.), 18 zł (ulg.)
Karnet na wszystkie filmy: 100 zł (dostępny wyłącznie w kasach kina, ul. Odrodzenia 9)
Bilety dostępne w sprzedaży w kasach kina, ul. Odrodzenia 9 lub online: wwwstylowy.net

WESELNY TOAST  reż.  Laurent Tirard | Francja 2020 | 87’

W „Weselnym toaście" znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Pełen wdzięku film Laurenta Tirarda wprawnie łączy słodycz z odrobiną goryczy. Rozgrywając się w trakcie jednej wieczornej kolacji, która zadecyduje o losach związku głównego bohatera, przypomina, że życie składa się z wielu smaków i warto spróbować ich wszystkich.

DNA reż. Maïwenn | Francja 2020 | 90’

Maïwenn, nagrodzona w Cannes reżyserka, powraca z mocnym i poruszającym portretem rodzinnym, czerpiącym z osobistej, złożonej historii. Lato w Paryżu, miasto pustoszeje. Neige regularnie odwiedza ukochanego dziadka w domu spokojnej starości. To on ją wychowywał i chronił przed toksyczną rodziną, w której od lat szaleje emocjonalna burza. Kiedy Emir umiera, wszystkie międzypokoleniowe nierozwiązane konflikty wracają z nową mocą i zmuszają Neige do zgłębienia swej tożsamości.

ŻEGNAJCIE GŁUPCY reż. Albert Dupontel | Francja 2019 | 87’

Kiedy 43-letnia Suze Trappet dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chora, postanawia odszukać dziecko, które zmuszona była oddać, gdy miała 15 lat. Na swojej drodze spotyka wypalonego zawodowo 50-latka JB oraz niewidomego archiwistę i niepoprawnego optymistę - pana Blina. Wspólnie rozpoczynają spektakularne, a zarazem nieprawdopodobne poszukiwania.

KOMEDIANCI DEBIUTANCI reż. Emmanuel Courcol | Francja 2019 | 105’

Niezwykła historia grupy więźniów, którzy grają w słynnej sztuce Samuela Becketta "Czekając na Godota".
Film z oficjalnej selekcji Festiwalu Filmowego w Cannes, oparty na prawdziwych wydarzeniach. W roli głównej znakomity Kad Merad ("Nie martw się o mnie", "Mikołajek”)

POKÓJ 212 reż. Christophe Honoré | Francja, Belgia, Luksemburg 2019 | 87’

Po dwudziestu latach małżeństwa Maria postanawia odejść. Pewnego wieczoru przenosi się do pokoju 212 w hotelu naprzeciwko domu. Stamtąd ma widok na swoje mieszkanie, męża, małżeństwo. Zastanawia się, czy podjęła słuszne decyzje.

POWRÓT reż. Jessica Palud | Francja 2019 | 87’

Na wieść, że jego matka umiera, Thomas wraca po latach do rodzinnej wsi w południowo-wschodniej Francji. Wkrótce okazuje się, że zerwane relacje będzie nadzwyczaj trudno naprawić, ale niespodziewanie pojawia się szansa na stworzenie zupełnie nowych.

LATO 85’ reż. François Ozon | Francja 2020 | 100’

Namiętny romans na malowniczym francuskim wybrzeżu, pośród klimatycznych lat 80. – w tle wybrzmiewają hity The Cure i Roda Stewarta. W tej nastrojowej opowieści o dojrzewaniu mistrz François Ozon zwinnie przeplata wątek romantyczny z kryminalnym, podsycając atmosferę tajemnicy i skalę nastoletnich emocji. Klimat filmu tworzą perfekcyjnie odtworzone lata 80. – idealnie dobrane stroje i ścieżka dźwiękowa.


Małgorzata Stępniewska
specjalista ds. marketingu i sprzedaży
Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz