zamosc.tv

78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

dodano: 19.04.2021

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w warszawskim getcie, był to wyraz determinacji ludności żydowskiej, która pomimo braku jakiejkolwiek nadziei na powodzenie buntu, wystąpiła zbrojnie przeciw swym oprawcom walcząc o zachowanie dumy oraz poczucia godności. Polecamy krótki film zawierający sceny z ulic okupowanej Warszawy.

foto Miasto Stołeczne Warszawa

Część prezentowanego materiału zawiera unikatowe obrazy getta warszawskiego filmowanego z zewnątrz – ulica Chłodna, grupy maszerujących ulicą Żydów, ruch uliczny obserwowany zza drutu kolczastego, przeszukanie chłopca i mężczyzn wchodzących do getta, ludzi wchodzących do getta, grupę dzieci z opiekunami wchodzących do getta. Prezentowany poniżej klip jest fragmentem filmu 8 mm z zapisem obrazów ulic okupowanej Warszawy i Getta Warszawskiego wykonanym przypuszczalnie przez anonimowego żołnierza Wermachtu w latach 1940-1941.W 1966 r. Film ten został przekazany do Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich prawdopodobnie przez redaktora Telewizji Polskiej Jerzego Ambroziewicza zm. 11 kwietnia 1995 r., który zastrzegł jego udostępnianie.Od tego czasu materiał ten nie był szeroko publikowany w całości, dlatego też Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej podjęło starania związane z jego cyfrową rekonstrukcją.

 

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

~Nowak
- 20:29, 19.04.2021
Kto cenzuruje komentarze dotyczące gminy Zamość ?
Odpowiedzi: 0
4
0
Odpowiedz
Komentarz do wątku

Prosimy o kulturalną dyskusję.

Wysyłając ten komentarz akceptujesz regulamin serwisu Zamosc.TV

~Jarek
- 18:57, 19.04.2021
Jakie powstanie ?
Odpowiedzi: 0
0
0
Odpowiedz
Komentarz do wątku

Prosimy o kulturalną dyskusję.

Wysyłając ten komentarz akceptujesz regulamin serwisu Zamosc.TV