zamosc.tv

Karta EKUZ – sprawdź najważniejsze informacje

dodano: 30.03.2021

Zabezpieczenie zdrowia podczas zagranicznego wyjazdu jest bardzo ważne i daje spokój, którego przecież wszyscy potrzebujemy. W tym tekście opowiemy Ci o najistotniejszych informacjach dotyczących karty EKUZ.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?
Cała procedura jest szybka i niezwykle łatwa. Wystarczy tylko, że udasz się do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Twoim mieście i złożysz wymagany wniosek. Dla tych, którzy nie lubią załatwiać tego typu spraw osobiście, istnieje możliwość przesłania wniosku pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Jeśli posiadasz konto ePUAP, możesz również skorzystać ze Skrzynki Podawczej i w ten sposób wygodnie złożyć wniosek. Więcej o karcie EKUZ online na https://ekuz.com.pl/.


Ile kosztuje karta EKUZ?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami za wyrobienie dokumentu nie zapłacisz ani złotówki. Zarówno stworzenie karty, jak i procesowanie wniosku są bezpłatne, co sprawia, że program jest jeszcze atrakcyjniejszy.
Ile trwa wyrobienie karty?
Standardowy czas oczekiwania przy wizycie osobistej to około 15 minut, ale miej na uwadze, że w sezonie, gdy wniosków jest bardzo dużo, może to potrwać dłużej. Wnioski składane drogą listowną lub elektroniczną są rozpatrywane w ciągu kilku dni.


Czym jest karta EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który uprawnia jego posiadacza do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w takim samym zakresie, jak obywatele kraju, w jakim aktualnie się znajduje. Należy jednak pamiętać, że z tym przywilejem wiąże się też obowiązek partycypacji w kosztach. Niektóre europejskie kraje wprowadziły zasadę, która mówi, że pacjent powinien pokryć część honorarium lekarza. Zazwyczaj stawki nie przekraczają 30% wartości całej usługi medycznej.


Gdzie możesz wykorzystać kartę EKUZ?
Zgodnie z nazwą, karta EKUZ obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej oraz krajów zrzeszonych w ramach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Mając dokument w kieszeni, możesz więc leczyć się w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.


Jakich usług nie pokrywa karta EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma pewne ograniczenia, które sprawiają, że jest mniej atrakcyjna niż polisa turystyczna. W ramach EKUZ nie uzyskasz finansowania:
* planowanych zabiegów,
* zabiegów, które nie są koniecznością
* pomocy w prywatnych placówkach,
* transportu medycznego do Polski,
* transportu zwłok,
* ubezpieczenia OC,
* odszkodowania za opóźniony lot i zagubiony bagaż,
* ratownictwa.

Podsumowanie
Jak widzisz, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, pomimo swojego nieco ograniczonego zakresu ochrony, stanowi dobre zabezpieczenie podczas zagranicznego wyjazdu. W związku z tym, że dołączenie do programu jest darmowe, nie powinieneś zwlekać ze złożeniem wniosku. Jeśli chcesz wyrobić kartę EKUZ w Lublinie, przeczytaj: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-lublinie/.

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

~dwdew
- 23:33, 31.03.2021
ILE CI ZAPŁACILI SPRZEDAJNA ŚWINIO?
Odpowiedzi: 0
0
1
Odpowiedz
Komentarz do wątku

Prosimy o kulturalną dyskusję.

Wysyłając ten komentarz akceptujesz regulamin serwisu Zamosc.TV