12. edycja Europejskiego Festiwalu Smaku
dodano: 03.09.2020Od 7 do 13 września br. w Lublinie będzie odbywał się najsmaczniejszy festiwal w Europie – Europejski Festiwal Smaku. O tym, co zobaczymy podczas 12. edycji wydarzenia opowiadali podczas dzisiejszej konferencji prasowej organizatorzy. Jak podkreślał członek zarządu Zdzisław Szwed, tegoroczna edycja festiwalu jest wspaniałą okazją do smakowania kultury: od muzyki, poprzez wystawy, teatr, aż po stół i kulinaria. Jest to przede wszystkim promocja lubelskich tradycji kulinarnych. Samorząd Województwa Lubelskiego jest partnerem tego wydarzenia.
Idea
Historia smakuje – to idea tegorocznej edycji festiwalu, powiązanej z odkryciem przez prof. Jarosława Dumanowskiego w Kijowie spisanej w połowie XVIII wieku rękopiśmiennej książki kucharskiej „Zbiór dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia” należącej do Rozalii Pociejowej i potem jej córki Ludwiki Honoraty Lubomirskiej Pociejowie byli w końcu XVIII w. właścicielami rozległych dóbr, przede wszystkim Włodawy, Różanki, Uściługa oraz posiadłości na Wołyniu i dzisiejszej Białorusi. – Książka kucharska Pociejów, która powstała na Lubelszczyźnie to tak naprawdę zbiór kilku książek spisywanych od XVI do XVIII w., zawiera ponad 1000 receptur, dotyczy różnych działów sztuki kulinarnej i jest najpełniejszym i najciekawszym tego rodzaju polskim tekstem, jego publikacja w prestiżowej serii wilanowskiej i związane z tym działania mogą zaowocować zwiększonym zainteresowaniem tymi terenami i ich historią. Receptury i posiane w nich oryginalne dania i produkty oraz przetwory umożliwiają wykreowanie, promocję i rejestrację wielu potraw/produktów tradycyjnych i regionalnych województwa lubelskiego – mówi prof. Jarosław Dumanowski. Oto najważniejsze wydarzenia festiwalu.
Koncerty
Myra Horal & Mateusz „Cikno” Gabor, poniedziałek 7 września 2020, godzina 18, krużganki Bramy Krakowskiej, otwarcie festiwalu.
Ona jest wokalistką zespołu Tryptyk, wydała płytę „Kulturowa rozmowa”, on absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, wirtuozem akordeonu, prywatnie wujem Viki Gabor, z którą koncertuje. Usłyszycie pieśni polskie, słowackie, łemkowskie i bałkańskie.
Józef Skrzek, piątek 11 września 2020, godzina 19, bazylika Dominikanów.
Basista, multiinstrumentalista, kompozytor, jeden z czołowych przedstawicieli polskiego rocka progresywnego i elektronicznego, w ostatnich latach głównie komponujący muzykę sakralną zaśpiewa swoje największe utwory, grane z SBB, zagra na tradycyjnych organach oraz instrumentach elektronicznych. To pierwszy, po wielu latach występ artysty w Lublinie. Koncert w 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II.
Sztuka
Konferencja prasowa Europejskiego Festiwalu Smaku. Od lewej: Waldemar Sulisz – pomysłodawca, dyrektor artystyczny festiwalu, Członek Zarządu Województwa Zdzisław Szwed, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Tomasz Solis.
La dentelle de Bruxelles. Wystawa malarstwa Danki Jaworskiej, czwartek 10 września 2020, godzina 18, Muzeum Historii Miasta Lublina.
Niezwykłe portrety z motywami słynnych koronek na sukniach. Koronki przez wieki zdobiły szaty europejskiej arystokracji, tkane (przy pomocy specjalnych kloców) cuda są symbolem belgijskiej sztuki. Danka Jaworska: Urodzona w Warszawie. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w École Nationale Superieure des Arts Decoratifs (ENSAD) w Paryżu, w Deutsche Akademische Austausch Dienst (DAAD) w Worpswede, na Wydziale Grafiki Królewskiej Akademii Sztuki w Sztokholmie. Staż w Pracowni Sitodruku The Retigraphic Society w Ightham w Anglii. Od 1976 roku mieszka i pracuje w Sztokholmie. Uprawia malarstwo i grafikę.
Okna pamięci Tadeusza Kantora. Teatr malowania Mariusza Kiryły, piątek 11 września 2020, 20.30, Sala Sztukmistrza, Hades Szeroka.
Mariusz Kiryła, absolwent Liceum Sztuk Plastycznych przy ulicy Grodzkiej w Lublinie, uprawia malarstwo akrylowe na papierze i płótnie oraz grafikę. Od 1994 roku mieszka i tworzy w Świdniku i Paryżu. Przez malowane na żywo okno pamięci zajrzymy do Wielopola Skrzyńskiego, miasteczka wieczności.
Mój van Eyck. Wystawa malarstwa Danki Jaworskiej, sobota 12 września 2020, godzina 17, Galeria Sztuki Arche, Hotel Arche.
To malarski, bardzo osobisty hołd dla jednego z największych dzieł sztuki średniowiecznej. Na wystawie zobaczycie kadry z Ołtarza Gandawskiego. Ołtarz Gandawski lub Adoracja Mistycznego Baranka to złożony poliptyk tablicowy dużych rozmiarów, który początkowo był umieszczony w kaplicy Joosta Vijdta w katedrze św. Bawona w Gandawie, ale później ze względów bezpieczeństwa przeniesiono go w inne miejsce katedry. Zamówiony przez zamożnego kupca i finansistę Joosta Vijdta, wykonany przez Huberta i Jana van Eycków, ukończony w 1432. Głównym tematem dzieła jest odkupienie ludzkości przez ofiarę Chrystusa.
Leica Open Day. Warsztaty fotograficzne „Historia smakuje”, piątek, sobota, niedziela 11-13 września 2020, godz. 12-18, Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL
Salon literacki
Krzysztof Miklaszewski, Nowa książka o teatrze polskim i teatrach lubelskich. Wieczór literacki, środa 9 września 2020, godzina 18, Hades Szeroka.
Anna Białek, Wiersze. Wieczór literacki, piątek, 11 września 2020, godzin 17, Hades Szeroka.
Jarosław Dumanowski, Hrabiowie na Włodawie i Różance i ich książka kucharska. Wieczór literacki, sobota, 12 września 2020, godzina 19, Hades Szeroka.
Historia smakuje
Kolacje na 3 bramy. Kolacja krakowska, poniedziałek, 7 września 2020, restauracja Tinto.
Po raz pierwszy w Polsce dania z XVIII wiecznej książki kucharskiej z Lubelszczyzny. Niezwykła podróż w czasie, siedem niezwykłych dań.
Kolacje na 3 bramy. Kolacja grodzka, wtorek, 8 września 2020, restauracja Hades Szeroka
Po raz pierwszy w Polsce dania z XVIII wiecznej książki kucharskiej z Lubelszczyzny. Niezwykła podróż w czasie, siedem niezwykłych dań.
Kolacje na 3 bramy. Kolacja trynitarska, środa, 9 września 2020, restauracja 16 stołów.
Po raz pierwszy w Polsce dania z XVIII wiecznej książki kucharskiej z Lubelszczyzny. Niezwykła podróż w czasie, siedem niezwykłych dań.
Aktualności
więcej-
Zaproszenie na XXVII Powiatowe Igrzyska LZS Mieszkańców Zamojskiej Wsi – Święto Sportu Powiatu Zamojskiego – IV Powiatowa „Aktywna Wieś”
- XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026"
- OPW z dronem, przyszłość zaczyna się dziś!
- Jadąc na interwencję zauważyli leżący na dachu pojazd. Wewnątrz znajdował się ranny mężczyzna
- Jak przygotować dokumentację techniczną do programu „Moje Ciepło”?
- Jak organizacja zapasu opału wpływa na wygodę sezonu grzewczego?
- Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Średniodystansowym Biegu na Orientację
- Biblioteczna Odyseja, czyli niezwykła podróż z 10 skarpetkami – zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (86)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (52)
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (582)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Fałszywy alarm (2)
- ks. Krystian Kotulski (46)
- Śp. prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Marczewski (6)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Jadąc na interwencję zauważyli leżący na dachu pojazd. Wewnątrz znajdował się ranny mężczyzna
dodano: 22.06.2026Z poważnymi obrażeniami ciała do szpitala przewieziony został 47 latek, który dachował Skodą. Mężczyznę zakleszczonego w samochodzie ujawnili policjanci, którzy jechali na inną interwencję. Mundurowi wezwali na miejsce karetkę oraz straż i monitorowali stan kierowcy do czasu przybycia innych służb. 47 – latek był nietrzeźwy, miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Ustalamy dokładne okoliczności i przyczyny wypadku. Apelujemy o trzeźwość i rozwagę za kierownicą!
Zobacz materiałMaraton Horrorów w Zamościu: noc, która zmrozi krew w żyłach
dodano: 18.06.2026Rozpocznij wakacje w wyjątkowo mrocznym stylu! Już w piątek, 26 czerwca 2026 roku o godz. 19:00, Centrum Kultury Filmowej Stylowy zaprasza miłośników mocnych wrażeń na Maraton Horrorów – noc pełną napięcia, strachu i filmowych emocji, które długo nie pozwolą zasnąć. Na widzów czekają dwa tytuły, które idealnie łączą współczesny lęk, brutalne napięcie i psychologiczny niepokój.
Zobacz materiałOdpowiedzą karnie za przemyt papierosów z Białorusi do Polski
dodano: 01.06.2026Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej , działając wspólnie z funkcjonariuszami lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Jej członkowie trudnili się przemytem papierosów z terytorium Białorusi do Polski, wykorzystując do tego celu składy pociągów towarowych. Do sprawy zatrzymano siedmiu mężczyzn. Grozi im teraz kara pozbawiania wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 10 lat.
Zobacz materiał2050 fałszywych dokumentów
dodano: 30.05.2026To liczba podrobionych i przerobionych dokumentów zatrzymanych od początku roku przez strażników granicznych z Podkarpacia. W Korczowej wykryto wczoraj przerobioną książkę Interbus.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)