Krótsza podróż z Lublina do Dęblina i Warszawy
dodano: 27.08.2020Od 30 sierpnia pasażerowie pociągów na trasie z Lublina do Dęblina skorzystają ze wszystkich przebudowanych stacji i przystanków. Czas podróży z Lublina do Dęblina skróci się o ok. 7 min, a z Lublina do Warszawy o ok. 20 min. Pociągi na 70 km odcinku pojadą po dwóch nowych torach z nową siecią trakcyjną i urządzeniami sterowania. Inwestycję za ponad 3 mld zł realizują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach projektu z POiIŚ.
Zakończył się kolejny etap prac na linii Lublin – Warszawa w województwie lubelskim. Dla pasażerów będzie lepszy dostęp do pociągów oraz szybsze i wygodniejsze przejazdy pociągiem z Lublina do Dęblina i dalej do Warszawy.
Dla pasażerów lepszy dostęp do pociągów
Między Lublinem a Dęblinem na ponad 70-kilometrowym odcinku linii, obok przejeżdżających pierwszym nowym torem pociągów, przygotowywany jest do jazdy drugi tor. Za trzy dni pasażerowie skorzystają także z usytuowanych obok niego peronów na 15 stacjach i przystankach. Na peronach będą, wiaty, ławki oraz oznakowanie i gabloty z informacją pasażerską. Dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania dogodne dojście się zapewnią pochylnie i przejścia podziemne w Dęblinie, Puławach, Nałęczowie, Motyczu, Lublinie Zachodnim.
Szczegóły połączeń na trasie Lublin – Dęblin od korekty rozkładu jazdy tj. 30 sierpnia są dostępne m.in. na www.portalpasazera.pl.
Dla sprawnych przejazdów przebudowane wiadukty, mosty i przejazdy
Na dwutorowym odcinku Lublin – Dęblin ułożono łącznie 141 km torów i zamontowano 161 rozjazdów. Przygotowana jest nowa sieć trakcyjna. Pociągi pojada przez zmodernizowane 7 mostów i 5 wiaduktów oraz dwadzieścia mniejszych obiektów inżynieryjnych. Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa zmodernizowano 14 przejazdów i przejść kolejowo-drogowych, które zyskały nową sygnalizację świetlno-dźwiękową i rogatki, m.in. w: Puławach, Końskowoli, Klementowicach, Sadurkach i Motyczu. Testowane i sprawdzane są urządzenia przejazdowe.
Na stacji Lublin inwestycja PLK zwiększy komfort obsługi podróżnych. Pasażerowie korzystają już z nowego peronu nr 3 i jednej krawędzi peronu nr 2. Budowana jest druga krawędź peronu nr 2 oraz nowy wyższy peron nr 1. Postępuje przebudowa ostatniego odcinka przejścia podziemnego między peronem nr 2 a dworcem. Gotowe są 2 szyby windowe na peronach nr 2 i 3. Po zakończeniu prac stacja Lublin Główny będzie w pełni dostępna dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.
Na czas budowy nowych peronów, ze względów bezpieczeństwa, na stacji wprowadzona została zmieniona organizacja dojść na perony. Droga jest oznakowana.
Bezpieczne kursowanie pociągów z Lublina w kierunku Warszawy zapewnią m.in. przebudowywane wiadukty kolejowe nad ul. Diamentową i przy Drodze Męczenników Majdanka, a także mosty nad Bystrzycą i Czerniejówką. Ich konstrukcje gwarantują m.in. sprawne przejazdy cięższych składów.
Informacje o zmianach na odcinku Otwock – Pilawa
Jednotorowy odcinek z Otwocka do Pilawy w ramach modernizacji linii Warszawa – Lublin stopniowo staje się trasą dwutorową. Od 30 sierpnia pociągi pojadą po pierwszym z dwóch nowych torów.
Podróżni wygodniej wsiądą do pociągów na 3 stacjach - Otwock, Celestynów i Pilawa oraz 7 przystankach: Śródborów, Pogorzel Warszawska, Stara Wieś, Kołbiel, Chrosna, Zabieżki i Augustówka. Nowe perony mają zamontowane oświetlenie, wyposażane są w wiaty i ławki. Podróże ułatwi czytelne oznakowanie oraz umieszczone w gablotach rozkłady jazdy. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się będą miały do dyspozycji pochylnie. W Celestynowie oraz w Otwocku będą nowe przejścia podziemne, które zapewnią wygodne dojście do pociągów i lepszą komunikację w mieście.
Na przywrócenie ruchu pozwala zamontowanie 93 rozjazdów. Rozwieszona jest nowa sieć trakcyjna. Zbudowano i zmodernizowano 26 obiektów inżynieryjnych, m.in. mosty i wiadukty. Obok kursujących pociągów, wykonawca będzie kontynuował prace na sąsiednim – drugim torze. Od grudnia pociągi pojadą po dwóch torach na odcinku Otwock – Pilawa. Zwiększą się możliwości podróży w ruchu regionalnym i dalekobieżnym.
Więcej informacji o projekcie na stronie www.warszawa-lublin.pl.
Modernizacja linii kolejowej nr 7 jest jednym z największych projektów w Krajowym Programie Kolejowym. Wartość projektu „Prace na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa – Dorohusk na odcinku Warszawa – Otwock – Dęblin – Lublin, etap I” wynosi ponad 3,5 mld zł, z czego kwota dofinansowania unijnego POIiŚ to ponad 2,9 mld zł. Prace zostaną zrealizowane do 2022 roku.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Mirosław Siemieniec
rzecznik prasowy
Aktualności
więcej-
Zaproszenie na XXVII Powiatowe Igrzyska LZS Mieszkańców Zamojskiej Wsi – Święto Sportu Powiatu Zamojskiego – IV Powiatowa „Aktywna Wieś”
- XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026"
- OPW z dronem, przyszłość zaczyna się dziś!
- Jadąc na interwencję zauważyli leżący na dachu pojazd. Wewnątrz znajdował się ranny mężczyzna
- Jak przygotować dokumentację techniczną do programu „Moje Ciepło”?
- Jak organizacja zapasu opału wpływa na wygodę sezonu grzewczego?
- Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Średniodystansowym Biegu na Orientację
- Biblioteczna Odyseja, czyli niezwykła podróż z 10 skarpetkami – zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (86)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (52)
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (582)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Fałszywy alarm (2)
- ks. Krystian Kotulski (46)
- Śp. prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Marczewski (6)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Zazieleni się wokół stadionu OSiR. Są pieniądze na unijny projekt
dodano: 10.06.2026Dzięki zgromadzonej deszczówce będzie można oszczędzić m.in. na wodzie do podlewania. Powstaną też deszczowe i wertykalne ogrody, stanie pergola z pnączami i donice z roślinami. Sporo zmian szykuje się w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zamościu dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. Umowę na dotację w wysokości ponad 3,5 mln zł Rafał Zwolak, prezydent Zamościa podpisał w poniedziałek (8 czerwca) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. Pieniądze te pomogą w realizacji projektu o szacowanej wartości ponad 5 mln zł, który Miasto Zamość realizuje wspólnie z Gminą Zamość.
Zobacz materiałAktywni 50+. Zaproś ZUS na szkolenie o emeryturze
dodano: 05.06.2026Zakład Ubezpieczeń Społecznych wychodzi w teren, żeby edukować o emeryturach. Organizuje u pracodawców spotkania informacyjne dla ich pracowników, którzy mają 50 lat i więcej. Inicjatywa Aktywni 50+ pokazuje, że wiek jest atutem, a doświadczenie ma realną wartość.
Zobacz materiałKino przyjazne sensorycznie
dodano: 12.06.2026Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu we współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm ma przyjemność zaprosić widzów ze spektrum autyzmu i ich opiekunów na dedykowane im projekcje kinowe. Seanse przyjazne sensorycznie są dla wszystkich, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu lub są wrażliwi wzrokowo.
Zobacz materiałRozbito międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się przemytem papierosów
dodano: 12.06.2026Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, działając wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu - Dział ds. Przestępczości Skarbowej i Transgranicznej , rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przemytem i dystrybucją papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. W sprawie zatrzymano siedem osób.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)