Dobre zmiany dla podróżnych stacji Lublin Główny
dodano: 06.08.2020Na stacji Lublin tuż obok dworca maszyny szykują nowy tor i peron. Gotowa jest konstrukcja podziemnego przejścia, które wraz z windami zapewni dogodny dostęp do pociągów. Z nowych peronów już korzystają pasażerowie. Dobrą ofertę podróży z Lublina w stronę Dęblina i Warszawy zapewnia inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. z udziałem środków POIiŚ o wartości ponad 3,5 mld zł.
Przed dworcem, gdzie stały pociągi, pracują maszyny. W miejscu dawnego peronu budowany jest nowy. Wykonawca szykuje teren pod tor i ustawia betonowe segmenty peronu. Stanie na nim szeroka stumetrowa wiata. Zamontowane zostaną ławki, tablice informacyjne i zegary. Czytelne oznakowanie ułatwi orientację na stacji. Osobom niewidomym i niedowidzącym poruszanie się po stacji ułatwiają ścieżki naprowadzające.
Zakończyły się zasadnicze prace przy ostatniej części nowego przejścia podziemnego między peronem nr 2 a budynkiem dworca. Gotowe są też 3 szyby dla wind oraz wyjścia z tunelu. Równocześnie na stacji budowana jest druga krawędź peronu nr 2, sąsiadującego z peronem przydworcowym. Po zakończeniu prac stacja Lublin Główny będzie w pełni dostępna dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.
Na czas budowy nowych peronów, ze względów bezpieczeństwa, na stacji wprowadzona została zmieniona organizacja dojść na perony. Droga jest oznakowana.
Lokalne centrum sterowania - komputery wspierają bezpieczeństwo
W budynku lokalnego centrum sterowania (LCS) w Lublinie zamontowano nowoczesne urządzenia i systemy. Stąd kolejarze będą kierować ruchem pociągów. Bezpieczne przejazdy i obsługa składów będą prowadzone z wykorzystaniem komputerów i obserwacją sytuacji na monitorach. Do LCS podciągnięto setki metrów kabli m.in. od urządzeń znajdujących się na stacji. Obecnie prowadzone są odbiory techniczne.
Bezpieczne kursowanie pociągów z Lublina w kierunku Warszawy zapewnią przebudowywane wiadukty kolejowe nad ul. Diamentową i przy Drodze Męczenników Majdanka, a także mosty nad Bystrzycą i Czerniejówką. Ich konstrukcje gwarantują m.in. sprawne przejazdy cięższych składów.
Z Lublina do Warszawy po dwóch torach
Między Lublinem a Dęblinem kończą się zasadnicze prace przy budowie dwutorowej linii. Na ponad 70-kilometrowym odcinku, obok przejeżdżających pierwszym nowym torem pociągów, regulowany jest drugi tor i sieć trakcyjna. Wykonawca kończy też pracę na 15 usytuowanych obok niego peronach
Na odcinku Dęblin – Pilawa od ubiegłego roku pociągi kursują po dwóch nowych torach. Pasażerowie korzystają z nowych peronów na stacjach i przystankach: Garwolin, Ruda Talubska, Wola Rowska, Łaskarzew Przystanek, Leokadia, Sobolew, Grabniak, Mika, Życzyn, Rokitnia Stara oraz Dęblin.
Wygodniejsze podróże osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się zapewniają pochylnie oraz nowe przejścia podziemne wyposażone w windy m.in. na stacjach Pilawa, Garwolin, Sobolew i Dęblin.
Od 30 sierpnia pociągi pojadą po nowym torze między Pilawą a Otwockiem. Pasażerowie wygodniej skorzystają z nowych peronów na 3 stacjach i 6 przystankach. Od grudnia, zostanie włączony do ruchu drugi tor i skończy się ”jednotorówka” na odcinku Otwock – Pilawa. Takie rozwiązanie znacznie zwiększy możliwości podróży w ruchu regionalnym i dalekobieżnym.
Więcej informacji o projekcie na stronie www.warszawa-lublin.pl/.
Modernizacja linii kolejowej nr 7 jest jednym z największych projektów w Krajowym Programie Kolejowym. Wartość projektu „Prace na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa – Dorohusk na odcinku Warszawa – Otwock – Dęblin – Lublin, etap I” wynosi ponad 3,5 mld zł, z czego kwota dofinansowania unijnego POIiŚ to ponad 2,9 mld zł. Prace zostaną zrealizowane do 2022 roku.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Mirosław Siemieniec
rzecznik prasowy
Aktualności
więcej-
Zaproszenie na XXVII Powiatowe Igrzyska LZS Mieszkańców Zamojskiej Wsi – Święto Sportu Powiatu Zamojskiego – IV Powiatowa „Aktywna Wieś”
- XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026"
- OPW z dronem, przyszłość zaczyna się dziś!
- Jadąc na interwencję zauważyli leżący na dachu pojazd. Wewnątrz znajdował się ranny mężczyzna
- Jak przygotować dokumentację techniczną do programu „Moje Ciepło”?
- Jak organizacja zapasu opału wpływa na wygodę sezonu grzewczego?
- Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Średniodystansowym Biegu na Orientację
- Biblioteczna Odyseja, czyli niezwykła podróż z 10 skarpetkami – zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (585)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (53)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (86)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Fałszywy alarm (2)
- ks. Krystian Kotulski (46)
- Śp. prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Marczewski (6)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
W końcu się udało. Będzie remont mostu przy Nowej Bramie Lubelskiej
dodano: 12.06.2026Firma spod Krasnobrodu, jedna z pięciu, które przystąpiły do przetargu, zajmie się przebudową drewnianego mostu przy Nowej Bramie Lubelskiej. Umowa zostanie podpisana niebawem, a wykonawca będzie miał wywiązać się ze zlecenia w ciągu sześciu miesięcy.
Zobacz materiałNieustąpienie pierwszeństwa przyczyną wypadku
dodano: 10.06.2026Wczoraj w Żernikach 77-letni kierujący Hondą skręcając w lewo nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i doprowadził do zderzenia z 36-letnią kierującą Volkswagenem. Do szpitala trafili kierujący oraz pasażerka z Hondy. Na szczęście nie odnieśli poważnych obrażeń. Wyjaśniamy okoliczności tego zdarzenia i apelujemy o ostrożność za kierownicą.
Zobacz materiałCzas już pleść wianki, bo zbliża się Noc Świętojańska w Zamościu!
dodano: 05.06.2026Zamojski Dom Kultury zaprasza na Noc Świętojańską w Parku Miejskim (Szachownica), widowiskowy obrzęd sięgający tradycją do kultury słowiańskiej!
Zobacz materiałWpisane w czas. Jubileuszowa wystawa z okazji 100-lecia Muzeum
dodano: 15.06.2026Muzeum Zamojskie zaprasza na wernisaż wystawy jubileuszowej „Wpisane w czas”, przygotowanej z okazji 100-lecia działalności instytucji. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 20 czerwca 2026 r. o godz. 16.00 w siedzibie Muzeum przy ul. Ormiańskiej 26 w Zamościu.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)