zamosc.tv

Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem

dodano: 24 marca 2020, źródło: www.gov.pl

Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Zależy nam na tym, aby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem.

W ostatnich dniach wprowadziliśmy zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.
Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się
Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:
* dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
* wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
* załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.
W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących
Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.
Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.
Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi
Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.
Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych
Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.
Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.
Zakłady pracy
Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.
Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują
Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.
Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.


 

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz

Wasze komentarze

dodano: 15:08, 25 marca 2020 przez: przepisy,alkohol i głupota

Zamość. Patologia z baraków i gościnnie przebywająca spoza baraków- jak widać, ma pieniądze i ma się dobrze. Nie przejmuje się przepisami,apelami i mowami. Ma obok do dyspozycji- dwa sklepy z alkoholem, chodzi wielokrotnie do nich i uzupełnia dostawy, a po drodze załatwia potrzeby fizjologiczne. Nic i nikt im w tym nie przeszkadza-czują się bezpiecznie i swobodnie. Rozum się cieszy, nikt nie reaguje na warunki sanitarne i zagrożenie epidemiologiczne. Czy mogą kupować alkohol będąc pod wpływem alkoholu ?-chyba tak, bo chodzą tam ci sami, po kilka razy i są rozweseleni,, , Biznes kwitnie, nawet kosztem zagrożenia., Przepisy są , a ich respektowanie i rzeczywistość w tym przypadku jest inna. Wszystko w myśl hasła " przepisy są po to żeby je łamać"., Służb mundurowych nie widać i nikt się tym nie przejmuje....Trwa to prawie codzienne.. W dniu dzisiejszym pomimo zakazów chodzą razem w grupie- nawet po czterech , z alkoholem w ręku i przy muzyce. Czy niema na to siły? Czy to ma trwać, aż dojdzie do przykrego skutku? Kto za to odpowiada i kto się tym zajmie? Zacytuj

dodano: 23:14, 24 marca 2020 przez: Taaa

To może dla każdego Polaka niech rząd daje po 500+ na tydzień rzeźby mieć za co żyć, bo przecież nie każdy pracuje na umowę. No ale przecież to łamanie prawa W D.. ach się już ludziom poprzewracało. Koronawirus jest ale niech juz lepiej każdy chodzi w markach i rękawiczkach. Zacytuj