zamosc.tv

PiS odrzuca miliardy euro – marszałek województwa nie reaguje

dodano: 15 stycznia 2020

Krzysztof Hetman, Poseł do Parlamentu Europejskiego wzywa Marszałka Województwa Lubelskiego do natychmiastowej reakcji na szkodzące regionowi decyzje Rządu PiS na szczeblu europejskim. Chodzi o sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, a co za tym idzie rezygnacji z korzystania z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.  - PiS swoimi działaniami blokuje rozwój województwa lubelskiego, i takich firm jak Lubelski Węgiel Bogdanka czy Azoty Puławy – mówi Krzysztof Hetman.

W dniu wczorajszym podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu Komisja Europejska przedstawiła założenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Fundusz ten to nowe źródło finasowania i wsparcia dla państw członkowskich i poszczególnych regionów, które będą chciały realizować działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska naturalnego w perspektywie do 2050 roku. Chodzi o miliardy euro na nowoczesne technologie, utrzymanie zatrudnienia, czy też czyste źródła energii.
Premier Mateusz Morawiecki jako jedyny z pośród wszystkich szefów rządów państw członkowskich Unii Europejski zdecydował o nieuczestniczeniu Polski w nowej strategii UE Zielony Ład (Green Deal), tym samym rezygnując z możliwości skorzystania z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Tymczasem, w województwie lubelskim z takiego wsparcia mogłyby korzystać m.in. takie firmy jak Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. czy Azoty Puławy S.A. - Jako przykład podam technologie zgazowywania węgla, którą we współpracy z lubelskimi uczelniami te dwie firmy mogłyby stworzyć. Takie instalacje działaj już w wielu miejscach na świecie. Mogą też u nas, chroniąc miejsca pracy, klimat i przesuwając nasz region na poziom technologiczny dotychczas nam nieznany – wyjaśnia Krzysztof Hetman. - To rozwój na wielka skale odnawialnych źródeł energii. Nie trzeba byłoby wtedy wypłacać wielomiliardowych rekompensat za wzrost ceny energii ale przekazać te pieniądze Polakom którzy zainwestują w tanią i czystą energię – dodaje.
Krzysztof Hetman wzywa Marszałka Województwa Lubelskiego do podjęcia działań mających na celu przekonanie Rządu RP do zmiany decyzji. - Czy panowie rezydujący w Urzędzie Marszałkowskim wiedzą jakie to będzie miało konsekwencje dla Polityki Spójności, dla Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027? Dla naszych przedsiębiorców, samorządowców, wszystkich tych którzy korzystają ze środków europejskich? – pyta Hetman – Dlatego wzywam marszałka Jarosława Stawiarskiego do podjęcia natychmiastowych działań, czym udowodni, że zależy mu na regionie.  

 

Michał Marciniak
Asystent
Krzysztofa Hetmana
Posła do PE

 

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz

Wasze komentarze

dodano: 12:05, 18 stycznia 2020 przez: jak widać

Poprzez nierozumne decyzje i działania człowiek sam sobie "zaciska pętlę na szyi" . Dlatego jest bardzo pilna potrzeba zdecydowanych i szybkich działań w zakresie ochrony środowiska. To jest ostatni dzwonek. Kto temu nie sprosta, to zbierze w niedalekiej przyszłości przykre żniwo. Idżmy więc po rozum do głowy. ŻYCIE I ZDROWIE LUDZKIE NIEMA CENY. Zacytuj

dodano: 00:03, 16 stycznia 2020 przez: oczywiście

jak w przypadku jednych i drugich we właściwą stronę Zacytuj

dodano: 23:07, 15 stycznia 2020 przez: Waldomoro

O ho ho!... Gdyby rządziło PO z PSLem, to dopiero mielibyśmy dobrobyt. Miliardy płynęłyby szerokim strumieniem. Pytanie tylko czy we właściwą stronę... Zacytuj