zamosc.tv

Ptasia grypa w Lubelskiem. Nowe rozporządzenia wojewody

dodano: 05 stycznia 2020, źródło: www.lublin.uw.gov.pl

Wojewoda lubelski Lech Sprawka wydał dziś dwa nowe rozporządzenia dotyczące zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie woj. lubelskiego. Ma to związek z wykryciem dwóch ognisk ptasiej grypy na terenie miejscowości Wólka Orłowska (gm. Izbica) oraz Olchowiec Kolonia (gm. Żółkiewka) w powiecie krasnostawskim.

Rozporządzenia nr 3 i 4 zostały ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego pod pozycjami 103 i 104. Określają one obszary zapowietrzone i zagrożone. W obu przypadkach strefa zapowietrzona obejmuje miejscowości powiatu krasnostawskiego, zaś strefa zagrożenia sięga do miejscowości powiatu zamojskiego, ale też świdnickiego, a nawet lubelskiego.
http://edziennik.lublin.uw.gov.pl/legalact/2020/103/
http://edziennik.lublin.uw.gov.pl/legalact/2020/104/
- W przypadku powiatu krasnostawskiego jest to sytuacja mniej groźna niż na terenie powiatu lubartowskiego, bo mamy tu kilka drobnych gospodarstw, które liczą kilkadziesiąt sztuk drobiu. Wszystkie działania koordynuje Powiatowy Inspektor Weterynaryjny z Krasnegostawu. Sytuacja jest opanowana. Po wydaniu rozporządzenia zostaną oznakowane, zarówno strefa zapowietrzona jak i zagrożona – powiedział wojewoda Lech Sprawka podczas sobotniego spotkania z dziennikarzami.
Również dziś, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lubartowie poinformował o kolejnym ognisku ptasiej grypy na terenie powiatu lubartowskiego w miejscowości Stary Uścimów, w zgrupowaniu ferm w bezpośrednim sąsiedztwie czterech potwierdzonych ognisk. To już siódme ognisko ptasiej grypy w woj. lubelskim.

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz

Wasze komentarze

dodano: 08:23, 09 stycznia 2020 przez: pod rozwagę

Mamy okres przemieszczania się bardzo dużych stad: wron,gawronów,kawek, oraz innych ptaków żerujących w pobliżu domostw i to one mogą być przyczyną roznoszenia tej choroby. Masowe i nie kontrolowane wyrzucanie przez ludzi odpadów z gospodarstw domowych w pobliżu śmietników i domów którymi się żywią dzikie ptaki stanowi pewnego rodzaju zagrożenie.. Zjawisko to występuje wszędzie a szczególnie w miastach i z roku na rok się nasila. Nie pomagają prośby i apele. Niektórzy wyrzucają żywność,lub jej resztki nawet przez okno. Część właścicieli psów nie sprząta po nich odchodów. Jest to zagrożenie dla ludzi i zwierząt- roznoszenie chorób infekcyjnych i pasożytniczych. Ten problem wymaga możliwie szybkiego rozwiązania. Zacytuj

dodano: 09:54, 07 stycznia 2020 przez: jak jest

Ta choroba istniała już dużo wcześniej, ale była nie rozpoznana, podobnie jak inne choroby występujące u zwierząt dzikich i gospodarskich. Było mniejsze zagęszczenie zwierząt, a rzadkością były fermy. Stąd było mniejsze ryzyko chowu. Czy ta choroba nie jest również przenoszona przez dzikie ptaki np. krukowate i gołębie? Trzeba to sprawdzić i ustalić, bo może tutaj jest pies pogrzebany? A może żródłem zakażenia jest pasza, kupowane pisklęta, jaja i t.p. Jedno jest pewne,że w rozprzestrzenianiu się tej choroby dużą rolę odgrywa człowiek, który stale się przemieszcza w terenie. Stąd też słuszne decyzje władz, do których należy się bezwzględnie zastosować. Zacytuj