mLegitymacja studencka - zniżki w zasięgu smartfona
dodano: 08.11.2019650 tysięcy Polaków w swoich telefonach ma zainstalowaną naszą aplikację mObywatel. To grono lada moment się powiększy o… studentów. To dla nich przygotowaliśmy nowe udogodnienia.
- Studenci, szczególnie przed sesją, mają wystarczająco dużo stresu. Mam nadzieję, że dzięki rozwiązaniu, które dla Was stworzyliśmy, odpadnie Wam choćby jeden – zaginiona legitymacja – powiedziała na piątkowym spotkaniu w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej (SGH) wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.
mLegitymacja zdobywa stolicę
SGH jest pierwszą warszawską uczelnią, której studenci mogą korzystać z mLegitymacji.
- Cieszy nas fakt, że to właśnie studenci SGH - jako pierwsi w Warszawie - będą mogli skorzystać z udogodnienia w postaci mLegitymacji. To wymagająca grupa użytkowników usług cyfrowych, na pewno docenią elektroniczną legitymację w formie aplikacji mobilnej, ale też będą czekali na jej kolejne funkcje – powiedział prof. Marek Rocki, rektor SGH.
Pierwsze w Polsce mobilne legitymacje studenckie na początku października wydał Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Siedlcach. Wkrótce do tego grona dołączą kolejne uczelnie.
- mLegitymacja to legitymacja studencka w smartfonie, pełnoprawny zamiennik tej tradycyjnej. Podobnie jak dotychczasowe dokumenty potwierdza wszystkie studenckie uprawnienia i zniżki – tłumaczy wiceminister cyfryzacji. - W praktyce oznacza to, że młodzi ludzie mogą z niej skorzystać kupując ulgowy bilet do kina, czy w pociągu. Wystarczy, że pokażą telefon z zainstalowaną aplikacją – dodaje minister Wanda Buk.
mLegitymacja nie tylko uprawnia do ulg i zniżek, ale tak samo jak tradycyjne dokumenty, potwierdza też status studenta i jego przynależność do uczelni.
Wprowadzenie mLegitymacji na uczelniach było możliwe dzięki zmianom wprowadzonym w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie studiów (z dnia 16 kwietnia 2019 r.). To ten dokument prawnie umocował mLegitymację studencką.
Dobre wieści
mLegitymacja jest częścią naszej aplikacji mObywatel. Na razie dostępna jest tylko w telefonach z systemem Android, ale… Czas na dobrą wiadomość dla studentów (i uczniów) korzystających ze smartfonów z systemem iOS.
- Na początku przyszłego roku mLegitymacja będzie też w telefonach z iOS – zapowiedziała wiceminister Wanda Buk. – Wiemy, że czeka na to przede wszystkim wielu studentów, w tym tych z SGH – dodała.
A co powinna zrobić uczelnia, aby jej studenci mogli korzystać z mLegitymacji? Niewiele. Pierwszym krokiem jest wypełnienie prostego formularza. Kolejny to podpisanie porozumienia. Staramy się, aby cały proces był możliwie najprostszy i najkrótszy.
Ważne – z wydawaniem mLegitymacji nie wiążą się żadne koszty. Uczelnia nie musi kupować nowego sprzętu, czy oprogramowania.
O tym, że mLegitymacja to świetne, ułatwiające życie rozwiązanie wiedzą już uczniowie (i ich rodzice) z ponad 2600 szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Tyle placówek wprowadziło już mLegitymację szkolną. Kolejne zrobią to niebawem. W sumie do naszego projektu zgłosiło się już ponad 3700 szkół. Każdego dnia dołączają kolejne.
- Popularność mLegitymacji szkolnej rośnie. Dziennie szkoły wydają swoim uczniom 500 takich mobilnych dokumentów. Liczymy na równie dobre przyjęcie na uczelniach – powiedziała wiceminister Wanda Buk.
mStudent
mLegitymacja jest częścią naszej aplikacji mObywatel. To bezpłatna appka, z której mogą korzystać właściciele zarówno telefonów z systemem Android, jak i iOS. Do tej pory zainstalowało ją 650 tysięcy Polaków.
mObywatel oferuje rozwiązania przydatne nie tylko uczniom i studentom. To przede wszystkim mTożsamość, czyli dane z dowodu osobistego. Ściągając i instalując mObywatela (aby to zrobić potrzebny jest profil zaufany) nie musimy martwić się brakiem dowodu osobistego na poczcie, w pociągu, w hotelu, wypożyczalni sprzętu sportowego, siłowni i w wielu innych miejscach. mTożsamość skutecznie nam go zastąpi. Możemy się nią legitymować wszędzie tam, gdzie nie jest wymagane okazanie dowodu lub paszportu. A takich miejsc wciąż przybywa.
Co jeszcze znajdziecie w mObywatelu?
· mPojazd– czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.
Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętamy terminów ważności ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu rejestracyjnego pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli nam komunikat z przypomnieniem.
W mPojeździe znajdziecie też takie dane pojazdu jak marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.
Jak na razie ta usługa dostępna jest dla właścicieli telefonów z systemem Android, ale… jeszcze w tym roku będzie też w smartfonach z iOS.
· eRecepta– czyli Twoje recepty w wersji elektronicznej. Będąc w aptece, wybierz którą e-receptę chcesz zrealizować. Pokaż farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcesz pokazywać ekranu telefonu, podaj numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty.
Obecnie eRecepta jest dostępna w telefonach z systemem operacyjnym Android 6.0 wzwyż, ale... pracujemy nad tym, aby wkrótce była dostępna także dla właścicieli smartfonów z systemem iOS.
Aplikację mObywatel ściągniesz ze sklepów Google Play lub App Store. Jest bezpłatna, oficjalna i bezpieczna.
Więcej informacji: www.gov.pl/mobywatel
Wydział Komunikacji
Biuro Ministra
Ministerstwo Cyfryzacji
Aktualności
więcej-
„Rzeźba w porcelanie” – wystawa Stanisława Bracha
- Wakacyjna podróż do roku 1926. Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty
- „Kanclerskie Czwartki”
- 800 plus – nie zapomnij o wniosku!
- Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej
- Lato w kinie
- Tata na urlopie z dzieckiem – to już nie rzadkość
- Nordic Walking dla Seniorów w Parku Miejskim
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (642)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (60)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Fałszywy alarm (2)
- ks. Krystian Kotulski (46)
- Śp. prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Marczewski (6)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Warsztaty dla mężczyzn „Kuźnia autentyczności” w Biłgoraju
dodano: 10.06.2026W sobotę, 27 czerwca 2026 r., w Sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbędą się warsztaty dla mężczyzn „Kuźnia autentyczności”. Spotkanie poprowadzi Tomasz Przybylski – trener, mediator i improwizator. Organizatorzy zapraszają mężczyzn w każdym wieku i stanie życia. Udział w wydarzeniu nie wymaga przynależności do wspólnoty, apostolstwa ani grupy formacyjnej.
Zobacz materiałPiesza Pielgrzymka Zamojsko-Lubaczowska na Jasną Górę
dodano: 30.05.2026W dniach 2–14 sierpnia wyruszy Piesza Pielgrzymka Zamojsko-Lubaczowska na Jasną Górę. To czas modlitwy, wspólnoty, spotkań i drogi, która prowadzi nie tylko do Częstochowy, ale także do odnowienia wiary i serca.
Zobacz materiałTymczasowy areszt dla 55-letniego obywatela Ukrainy za śmiertelne potrącenie pieszego i ucieczkę z miejsca wypadku
dodano: 15.06.2026Sąd zastosował tymczasowy areszt na 3 miesiące wobec 55-letniego obywatela Ukrainy, który w piątek na oznakowanym przejściu dla pieszych w Lublinie potrącił 68-latka. Auto zatrzymało się dopiero kilkaset metrów za przejściem, a kierujący wraz z dwoma pasażerami – 39-letnim obywatelem Ukrainy i 38-letnim obywatelem Rosji uciekli z miejsca wypadku nie udzielając pomocy poszkodowanemu. Pieszy zmarł w szpitalu. W pobliżu miejsca wypadku został zatrzymany 39-latek. Dwaj pozostali zostali zatrzymani w Bełżycach w wyniku intensywnych czynności policjantów. Wszyscy w chwili zatrzymania byli nietrzeźwi - mieli od 1 do 2,5 promila alkoholu w organizmie. 55-latkowi grozi kara nawet do 20 lat więzienia.
Zobacz materiał17. Przegląd Nowego Kina Francuskiego (10-18.06.2026)
dodano: 03.06.2026Przegląd Nowego Kina Francuskiego ponownie zagości w Zamościu! To doskonała okazja, aby poznać najnowsze i najciekawsze produkcje prosto z Francji. Na przegląd zaprasza Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu w dniach 10–18 czerwca 2026, godz. 18:30.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)