XIII kwesta na zamojskiej nekropoli- podsumowanie
dodano: 04.11.2019XIII kwesta na zamojskiej nekropoli przy ul. Peowiaków organizowana przez Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu przeszła do historii.
Kwesta rozpoczęła się o godzinie 8.00 i trwała do godziny 18.00. Łącznie w ciągu 10 godzin w czterech wyznaczonych miejscach kwestowało 150 osób w tym także uczniowie zamojskich szkół, harcerze i zuchy. W dniu 01.11.2019 r. zebrano 26 599 zł i 61 gr. To o 2851 zł i 52 gr. więcej niż w roku ubiegłym. Ponadto w puszkach kwestarskich znalazło się 29 zagranicznych monety o nominałach: 20 dolarów kanadyjskich (1 szt.), 10 euro (1 szt.), 2 hrywna (1 szt.), 2 euro (4 szt.), 5 eurocent (2 szt.), 2 eurocent (5 szt.), 5 kuna (2 szt.), 5 forint (1 szt.), 2 centas (3 szt.), 50 lipa (1 szt.), 20 eurocent (2 szt.), 5 sen (1 szt.), 1 eurocent (2 szt.), 1 centas (1 szt.), 5 lipa (2 szt.).
Dotychczas dzięki zgromadzonym podczas dwunastu kwest środkom udało się wyremontować 36 obiektów (33 nagrobki, dwie zabytkowe barokowe kamienne latarnie, oraz zabytkową kamienną ławeczkę). Na liście konserwatora zbytków znajduje się ponad 200 pozycji przeznaczonych do renowacji.
W bieżącym roku kwestowali: Jerzy Słupecki, Ryszard Pankiewicz z córką Amelią, Iwona Kawałko z synem Mateuszem i córką Julią, Małgorzat Bzówka, Anna Szewc z synem Jędrkiem, Marek Lipiec, Małgorzata Lipiec, Marek Kudela, Karol Garbula z synem Bartkiem, Sławomir Ćwik, Małgorzata Mazur z córką Julią, Stanisław Orłowski, Sylwia Repeć, Jarosław Sachajko, Jacek Bondyra, Krzysztof Sowa, Szymon Łyciuk z córką Igą, Wiesław Lipiec, Jakub Szumowski, Ewa Molas, Bogdan Kawałko, Danuta Kawałko, Łukasz Kot, Anna Sokołowska, Marek Jawor, Wiesław Nowakowski z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu (Aleksandra Laszuk, Gabriela Olech, Wiktoria Bondyra, Kamil Kliszcz, Julia Bodziuch, Julia Złomańczuk), Janusz Kawałko, Iwonna Stopczyńska, Maciej Stopczyński, Halina Caban, Leonarda Liśkiewicz, Jacek Feduszka z córką Anną, Tomasz Banach, Dominika Lipska, Adam Gąsianowski, Ewa Dąbska, Agnieszka Piela, Piotr Piela, Władysław Swacha, Elżbieta Swacha, Jerzy Zacharow, Marek Madej z żoną Teresą i córką Wiktorią, Anna Antoszczak, Artur Zawiślak, Joanna Nowicka, Marta Pfeifer, Krzysztof Hałon, Elżbieta Smorowska z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 3 (Nadia Rudnicka, Oliwia Kalisz, Bartosz Stabiński), Anna Stabińska, Marcin Zamoyski, Andrzej Zamoyski, Magdalena Będziejewska, Piotr Kowalczyk, Marian Puszka z żoną Małgorzatą, Daniel Czubara, Rafał Zwolak, Elżbieta Kucharska, Lenka Kucharska, Kinga Gradowska z córką Oliwią, Teresa Madej, Witold Paszt, Leonard Marczuk, Krystyna Rybińska-Smyk, Piotr Łachno, Lidia Litwińczuk, Jerzy Liberadzki, Joanna Liberadzka–Duras, Alicja Saturska, Jan Wojciech Matwiejczuk, Agnieszka Matwiejczuk, Andrzej Wnuk, Janina Gąsiorowska, Janek Cios, Andrzej Brzozowski, Antoni Kołodziejczuk, Mirosław Chmiel, Jerzy Nizioł, Dariusz Kulik, Sławomir Kurys z córką Agatą, Zbigniew Pietrynko, Magda Misztal, Maria Rzeźniak, Joanna Budzyńska, Anna Gruszkiewicz, Mateusz Sawczuk, Katarzyna Pleskaczyńska, Zdzisław Dymara z wnukiem Wiktorem Gilewskim, Leszek Stankiewicz, Anna Bzdek-Kołakowska, Przemysław Kołakowski z synami Kamilem i Hubertem, Natalia Mazurek, Leszek Sobuś, Adam Sobczuk, Karolina Kapka, Wioletta Czerwieniec, Kamil Czerwieniec, Rafał Czerwieniec, Martyna Cisek, Anna Ignaciuk, Edyta Denkiewicz, Janusz Kupczyk, Krzysztof Chrześcijan, Wiesława Chrześcijan, Bartosz Sierpniowski z córką Alicją, Agnieszka Kowal, Jacek Podkościelny z uczniem Michałem Halejem, Bartłomiej Koprowski, Joanna Laskowska-Koprowska, Małgorzata Magryta.
Kwestującym pomagali: zuchy ze 141 Gromady Zuchowej ,,Słoneczne Promyki” ze SP nr 10 z oddziałami integracyjnymi w Zamościu i harcerze z 12 Drużyny Harcerskiej ,,Białe Orły” ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Zamościu: (Klaudia Michalec, Magdalena Chmiel, Anna Chmiel, Wiktor Przytuła, Norbert Lachowicz, Fryderyk Wachowicz, Wiktor Popławski, Igor Zbyryt, Wiktoria Obrok, Agata Kiersztyn, Julia Przytuła) z opiekunami Martą Geneją i Moniką Zawalską.
Udział w kweście brali wspierając prace związane ze zbiórką, podliczając zebrane datki: Dyrektor Banku PKO BP O/Zamość Bożena Olejniczak, Mirosław Olejniczak a także Adam Olejniczak.
Prace Komitetu wspierają: Ewa Molas – skarbnik, księgowa SKOCP, Kamil Kawałko - właściciel Pracowni Graficzno - Wydawniczej Kkwadrat - opracował bezpłatnie stronę internetową kwesta.zam.pl, Władysław i Jacek Kardasz z drukarni Attyla – wydrukowali bezpłatnie foldery i naklejki na kwestę, państwo Górscy właściciele pracowni reklamy Zamdruk przygotowali bezpłatnie baner umieszczony na ścianie wschodniej Domku Grabarza na cmentarzu parafialnym. Pomagał również Ryszard Kusz wraz z pracownikami z firmy Memento Mori, administrator cmentarza, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Zamościu, PSS Społem w Zamościu, Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu, Ryszard Kot i Miłosz Kot. Kwestę wspiera także ks. dr Robert Strus, proboszcz parafii katedralnej wraz z księżmi wikariuszami.
Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego wyraża wdzięczność i składa podziękowanie dla wszystkich zaangażowanych w tegoroczną XIII już zbiórkę. Jednocześnie dziękuje tym, którzy wsparli finansowo tę cenną inicjatywę. Dzięki zebranym środkom zostaną uratowane kolejne 3-4 cenne pomni na zamojskiej nekropolii.
Przypominamy, że ze środków zebranych podczas XII kwesty (23 748 i 09 gr.) w 2018 r. na cmentarzu parafialnym w Zamościu zostały wyremontowane trzy nagrobki: Władysława Ziemnickiego (ur. 1865 - zm. 1898), Marjanny Matwiejczuk zm. w 1874 r. i Pauliny Rabczewskiej zm. w 1891 r. Prace wykonała Pracownia Konserwacji Zabytków M. Filip A. Filip s.c.
Łukasz Kot
Przewodniczący
Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu
Aktualności
więcej-
„Rzeźba w porcelanie” – wystawa Stanisława Bracha
- Wakacyjna podróż do roku 1926. Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty
- „Kanclerskie Czwartki”
- 800 plus – nie zapomnij o wniosku!
- Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej
- Lato w kinie
- Tata na urlopie z dzieckiem – to już nie rzadkość
- Nordic Walking dla Seniorów w Parku Miejskim
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (642)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (60)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Fałszywy alarm (2)
- ks. Krystian Kotulski (46)
- Śp. prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Marczewski (6)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Oszustwo „na pracownika banku”. 38-latka straciła blisko 800 000 złotych!
dodano: 08.06.202638-letnia mieszkanka powiatu tomaszowskiego padła ofiarą oszustów podszywających się pod pracowników banku. Kobieta uwierzyła, że jej dane są zagrożone i na ich podstawie rzekomi przestępcy mieli zaciągnąć kredyty. Oszuści nakłonili 38-latkę do wzięcia 5 kredytów gotówkowych w różnych bankach i przekazanie gotówki w umówionych miejscach nieznajomym. Proces ten miał spowodować utratę zdolności kredytowej i uniemożliwienie zaciągania kolejnych przez przestępców. W efekcie kobieta straciła blisko 800 000 zł.
Zobacz materiałBiblioteczna Odyseja, czyli niezwykła podróż z 10 skarpetkami – zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym
dodano: 20.06.2026Upragnione wakacje za pasem, więc… zapraszamy do Książnicy Zamojskiej na Biblioteczną Odyseję, czyli niezwykłą podróż z 10 skarpetkami!
Zobacz materiałKolejna duża inwestycja na os. Św. Piątka. Teraz czas na przebudowę ulicy Mokrej
dodano: 30.05.2026Przetarg na inwestycję przy ul. Orlej zostanie niebawem rozstrzygnięty, a Miasto Zamość ogłosiło właśnie kolejny na przebudowę następnej ulicy na os. Św. Piątka. Warte ponad milion złotych zadanie zostanie zrealizowane na ulicy Mokrej.
Zobacz materiałZamojska Arlekinada 2026
dodano: 08.06.2026Zapraszamy na Zamojską Arlekinadę 2026 - widowisko artystyczne wzorowane na Karnawale Weneckim w wykonaniu teatru ulicznego VUALA ze Lwowa, tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” oraz muzyków Zespołu Muzyki Dawnej „Capella All’ Antico”. W widowisku zobaczymy sceny pantomimiczne, etiudy taneczne inspirowane komedią dell’arte i dawnymi tańcami dworskimi .Artyści Teatru Vuala ze Lwowa zaprezentują trzy specjalnie przygotowane etiudy inspirowane spektaklem „Cyrkowe kolory” – barwnym widowisku ulicznym łączącym teatr, nowoczesny cyrk i interaktywną zabawę z publicznością. Ponad 100 wykonawców- w bogatych historycznych strojach i stylizowanych maskach przeniesie widzów w świat weneckiego karnawału, fantazji i jarmarcznych widowisk.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)