Dwie wojny. Młodość, marzenia tamtych lat
dodano: 30.05.2019W Bursie Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu odbyło się uroczyste podsumowanie III edycji ogólnopolskiego konkursu literacko – historycznego oraz promocja książki pt. „Dwie wojny - dzieciństwo, młodość, marzenia tamtych lat.” Jest to siódma publikacja w dorobku Bursy Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu.
Wychowankowie burs i internatów z całej Polski wzięli udział w trzeciej edycji konkursu literacko - historycznego nad którym Patronat objęli: Fundacja PGE z siedzibą w Warszawie, Lubelski Kurator Oświaty - Pani Teresa Misiuk oraz Prezydent Miasta Zamość - Pan Andrzej Wnuk. Konkurs po raz trzeci zorganizowano we współpracy z Książnicą Zamojską i chełmskim wydawnictwem „Tawa".
W wyniku twórczych zmagań młodych autorów -wychowanków burs i internatów oraz zebranych wspomnień, powstała książka pt. „Dwie wojny - dzieciństwo, młodość, marzenia tamtych lat". Cześć z nich ukazała się w 2013 roku w pierwszej wydanej publikacji pt. „Ocalić od zapomnienia - kalejdoskop wspomnień".
W latach 2012 – 2019 w Bursie Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu przeprowadzono bardzo liczne i wielowymiarowe działania edukacyjne i wychowawcze o których przypomniała młodzież prowadząca spotkanie:
26 kwietnia 2012 roku odbyła się uroczystość patriotyczno - edukacyjna „Katyń - Ocalić od zapomnienia", połączona z wystawą fotografii pod tym samym tytułem autorstwa Dyrektora Waldemara Leszczyńskiego. Przed budynkiem bursy ustawiono kamień i posadzono Dęby Pamięci oddając hołd zamordowanym w Katyniu Polakom. Byli nimi: aspirant straży więziennej Zbigniew Gaudnik oraz major lotnictwa Tomasz Gołębiowski. Młodzież zaprezentowała montaż słowno - muzyczny, który wywarł na obecnych duże wrażenie. Od tego czasu w każdą rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz w Dniu Żołnierzy Wyklętych młodzież składa przy Pomniku Dęby Pamięci wiązanki kwiatów oraz zapala znicze.
Wychowankowie Bursy Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu są laureatami
konkursu historycznego pt. „Historia mojej małej Ojczyzny” organizowanego
przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oddział w Zamościu.
W ramach corocznych wielowymiarowych projektów edukacyjnych i konkursów uczestniczą w warsztatach dziennikarskich, plastycznych, fotograficznych, historycznych, a także w konferencjach, spotkaniach, wystawach prasy wojennej, w seansach filmowych i spektaklach teatralnych o tematyce historycznej.
W grudniu 2013 roku odbyło się uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego
i promocja książki „Ocalić od zapomnienia - kalejdoskop wspomnień. W spotkaniu wzięli udział licznie zaproszeni goście, wśród nich świadkowie czasów wojny i okupacji. Zaprezentowany podczas spotkania film przypomniał tamte wydarzenia. Były to chwile piękne i wzruszające.
Do bursy napłynęły podziękowania z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz listy
z podziękowaniami od czytelników, ukazały się liczne artykuły w prasie oraz recenzja pierwszej książki.
W 2014 roku ukazały się dwie kolejne książki: „Młodzi dla Wolności" i „ Zamość to lubię. Miasto młodych" a Bursa Międzyszkolna Nr 2 w Zamościu została laureatem konkursu „Młodzi dla Wolności" w kategorii: „ środowiskowy projekt edukacyjny i wspólne dokumentowanie realizacji na autorskim blogu. Książka „ Młodzi dla Wolności", jest zbiorem wspomnień zamojskich opozycjonistów, oraz prac młodzieży, wspartych rysem historycznym dotyczącym najnowszej historii Polski, natomiast „Zamość to lubię. Miasto młodych" - to przewodnik
po Zamościu. Projekt połączony został z warsztatami fotograficznymi oraz udziałem młodzieży
w wystawach Biura Wystaw Artystycznych - Galerii Zamość. Wychowankowie wykonali współczesne fotografie zabytków Zamościa, które zestawiono z fotografiami autorstwa pana Stanisława Orłowskiego, Honorowego Prezesa Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego.
1 maja 2015 roku odbył się „Bieg Samorządności" w ramach czwartego projektu edukacyjno - historycznego „ Młodzi dla Samorządności". Publikacja pod tym samym tytułem ukazała się
w styczniu 2016 r. Książka zawiera wspomnienia posłów i senatorów pierwszych wolnych wyborów
z 1989 roku.
W roku 2017 odbyła się pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu literacko - historycznego dla burs i internatów i ukazała się książka pt. „ Wilcze tropy Żołnierzy Wyklętych". Natomiast w roku 2018 miała miejsce druga edycja konkursu, zakończona wydaniem książki „ My Pierwsza Brygada - Polska Droga do Niepodległości". W wyniku trzeciej edycji konkursu ukazała się najnowsza, siódma publikacja Bursy Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu pt. „ Dwie wojny - dzieciństwo, młodość, marzenia tamtych lat" której podsumowania dokonano w bursie.
Podczas drugiej części spotkania odczytano Protokół Jury trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu literacko - historycznego dla młodzieży burs i internatów. Prace nadesłano z różnych miejscowości Polski: z Krakowa, Lublina, Łowicza, Poznania, Puław, Starego Sącza i Zamościa.
Jury Konkursu w składzie: Barbara Grabowska (Książnica Zamojska),Renata Michalik (Książnica Zamojska),Danuta Zwolińska (Książnica Zamojska),Monika Rebizant-Siwiło ( Bursa Międzyszkolna
Nr 2 w Zamościu),Waldemar Leszczyński ( Bursa Międzyszkolna Nr 2 w Zamościu), Waldemar Taurogiński ( Wydawnictwo TAWA)- postanowiło przyznać:
- w kategorii wiersz
miejsce I - Dawid Domański za wiersz Historia dusz zbłąkanych.
Bursa Samorządu Województwa Łódzkiego w Łowiczu
(opiekun: Agnieszka Szuluk)
miejsce II – Damian Flor za wiersz Syberyjskie klimaty
Bursa Szkolna Nr 2 w Lublinie
(opiekun: Anna Misiarz)
miejsce III - Karolina Kozak za wiersz Kocham i tęsknię – list żołnierza
Bursa Szkolna Nr 2 w Lublinie
(opiekun: Kinga Zabawska)
wyróżnienie - Karolina Włodarczyk za wiersz Chłopcy w myśliwcach
Bursa Nr 1 w Zamościu
(opiekun: Eliza Todorczuk)
wyróżnienie - Weronika Trzcińska za wiersz Harcerka
Bursa Szkół Artystycznych w Krakowie
(opiekun: Anna Janik)
wyróżnienie - Ewa Liana za wiersz Strach dziecka
Internat Międzyszkolny w Starym Sączu
( opiekun: Ewa Kujawa-Szura)
wyróżnienie - Łukasz Domański za wiersz Wspomnienie lata
Bursa Szkolna Nr 2 w Poznaniu
( opiekun: Mirosław Kowalczyk)
wyróżnienie - Zofia Okoń za wiersz Kiedy wspominam
Bursa Szkolna Nr 2 w Lublinie
(opiekun: Renata Bielecka)
wyróżnienie - Jakub Woźny za wiersz Fundamenty leżą u podstaw
Bursa Szkolna Nr 2 w Lublinie
(opiekun: Milena Welc)
w kategorii opowiadanie:
miejsce I – Patrycja Dajos za opowiadanie Strach – bombardowanie Wielunia, jako wstęp do II wojny
Bursa Regionalnego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Puławach
( opiekun: Anna Matej)
miejsce II – Erwina Zdybel za opowiadanie Moje spotkanie z historią
Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Zamościu
(opiekun: Justyna Misiorek)
miejsce III - Natalia Kotowicz za opowiadanie Z pamiętnika powstańca
Internat Międzyszkolny w Starym Sączu
(opiekun: Ewa Kujawa Szura)
wyróżnienie – Kamila Milanowska za opowiadanie Zyskując zawsze trzeba ponieść straty
Bursa Szkolna Nr 2 w Lublinie
(opiekun: Anna Misiarz)
Po odczytaniu Protokołu wręczono nagrody, dyplomy i podziękowania laureatom konkursu, opiekunom, jury konkursu, autorom wspomnień zamieszczonych w książce zaprzyjaźnionym
z Bursą Międzyszkolną Nr 2 instytucjom i osobom prywatnym, sponsorom, wychowankom bursy, nauczycielom – wychowawcom i młodzieży uczestniczącej w uroczystym podsumowaniu projektu.
Na ręce Dyrektora Książnicy Zamojskiej Pana Piotra Bartnika i Pani Haliny Zielińskiej przekazano egzemplarze książki „Dwie wojny - dzieciństwo, młodość, marzenia tamtych lat"
dla czytelników biblioteki i jej filii. Egzemplarz książki otrzymał także każdy zaproszony uczestnik spotkania.
Laureaci trzech pierwszych miejsc w kategorii wiersz: Dawid Domański, Damian Flor i Karolina Kozak.
Dyrektor Waldemar Leszczyński na zakończenie spotkania zaprosił wszystkich przybyłych gości na poczęstunek oraz do obejrzenia wystawy prezentowanej w Galerii Młodych
pt. „ Partyzancki Kraj”. Prezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów Pana Feliksa Chitryniewicza - Strzelca III Plutonu V Kompanii Wywiadu Komendy Obwodu Batalionów Chłopskich nr 4 na terenie gminy Krynice. Fotografie wraz ze wspomnieniami przekazała Pani Maryla Chitryniewicz.
Aktualności
więcej-
Bezpłatne szkolenia: zapobiegaj wypadkom przy pracy
- Orla będzie jak nowa na całej długości. Wykonawca zrealizuje inwestycję ekspresowo
- „Rzeźba w porcelanie” – wystawa Stanisława Bracha
- Wakacyjna podróż do roku 1926. Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty
- „Kanclerskie Czwartki”
- 800 plus – nie zapomnij o wniosku!
- Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej
- Lato w kinie
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Pijany kierowca dachował w Jacni i uciekł (1)
- Zderzenie citroena z volkswagenem (1)
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (656)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (60)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Fałszywy alarm (2)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Zaproszenie na spotkanie autorskie i wernisaż wystawy Danuty Agnieszki Kurczewicz
dodano: 10.06.2026Już 19 czerwca o godz. 16:00 w Książnica Zamojska odbędzie się spotkanie autorskie oraz wernisaż wystawy Danuty Agnieszki Kurczewicz pt. „Spomiędzy słów namalowane”.
Zobacz materiałTymczasowy areszt dla 55-letniego obywatela Ukrainy za śmiertelne potrącenie pieszego i ucieczkę z miejsca wypadku
dodano: 15.06.2026Sąd zastosował tymczasowy areszt na 3 miesiące wobec 55-letniego obywatela Ukrainy, który w piątek na oznakowanym przejściu dla pieszych w Lublinie potrącił 68-latka. Auto zatrzymało się dopiero kilkaset metrów za przejściem, a kierujący wraz z dwoma pasażerami – 39-letnim obywatelem Ukrainy i 38-letnim obywatelem Rosji uciekli z miejsca wypadku nie udzielając pomocy poszkodowanemu. Pieszy zmarł w szpitalu. W pobliżu miejsca wypadku został zatrzymany 39-latek. Dwaj pozostali zostali zatrzymani w Bełżycach w wyniku intensywnych czynności policjantów. Wszyscy w chwili zatrzymania byli nietrzeźwi - mieli od 1 do 2,5 promila alkoholu w organizmie. 55-latkowi grozi kara nawet do 20 lat więzienia.
Zobacz materiałPolsko-Ukraiński Festiwal „To, co nas łączy” – budujemy pozytywne relacje sąsiedzkie
dodano: 16.06.2026W sobotę 20 czerwca Fundacja Lapigua organizuje Polsko-Ukraiński Festiwal „To, co nas łączy”, wyjątkowe wydarzenie mające na cel uczczenie bogactwa kulturowego i umocnienie więzi między Polską a Ukrainą. Festiwal ten jest elementem działalności Fundacji Lapigua i Centrum Inicjatyw Błonie, które promują polsko-ukraińską współpracę i wzajemne zrozumienie, przeciwdziałając hejtowi i dyskryminacji.
Zobacz materiałBiblioteczna Odyseja, czyli niezwykła podróż z 10 skarpetkami – zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym
dodano: 20.06.2026Upragnione wakacje za pasem, więc… zapraszamy do Książnicy Zamojskiej na Biblioteczną Odyseję, czyli niezwykłą podróż z 10 skarpetkami!
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)