Terytorialsi pamiętają o Żołnierzach Wyklętych
dodano: 01.03.20191 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - jedno z najważniejszych świąt dla żołnierzy obrony terytorialnej. To dzień, w którym Terytorialsi w szczególny sposób oddają hołd swoim wielkim patronom – Żołnierzom Wyklętym.
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej zgodnie z decyzją nr 50 / MON z dnia 1 marca 2017 r., otrzymała imię mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” - jednego z najsłynniejszych Żołnierzy Wyklętych i legendy polskiego podziemia niepodległościowego. Przejęła tradycje: 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, 8. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, zamojskiego 9. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Okręgu Lublin. Na mocy decyzji ustanowiono również święto brygady na 24 maja, na pamiątkę największej bitwy partyzanckiej na Lubelszczyźnie, którą stoczyły oddziały „Zapory” z okupantem niemieckim pod Krężnicą Okrągłą w 1944 roku.
Tradycje to jedne z najważniejszych wartości w WOT - stanowią podstawę do budowy tożsamości formacji i kształtowania morale żołnierzy. Terytorialsi z dumą przejmują dziś dorobek i wartości Żołnierzy Wyklętych. Podobnie jak ich wielcy poprzednicy, stawiają na budowę bezpieczeństwa lokalnego, organizację struktur terytorialnych, umacnianie patriotyzmu i więzi wśród lokalnych społeczności.
Terytorialny charakter formacji ma też wymiar w dążeniach żołnierzy poszczególnych brygad, aby tożsamość ich jednostek była budowana na tradycjach bohaterów walk o niepodległość wywodzących się z rejonu odpowiedzialności brygady.
kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
Bezpłatne szkolenia: zapobiegaj wypadkom przy pracy
- Orla będzie jak nowa na całej długości. Wykonawca zrealizuje inwestycję ekspresowo
- „Rzeźba w porcelanie” – wystawa Stanisława Bracha
- Wakacyjna podróż do roku 1926. Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty
- „Kanclerskie Czwartki”
- 800 plus – nie zapomnij o wniosku!
- Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej
- Lato w kinie
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Zderzenie dwóch osobówek na rondzie (7)
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (668)
- Pijany kierowca dachował w Jacni i uciekł (1)
- Zderzenie citroena z volkswagenem (1)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (60)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Koncert fortepianowy w Muzeum Zamojskim – muzyka, która łączy
dodano: 27.05.2026Już 30 maja 2026 roku o godz. 17:00 Muzeum Zamojskie w Zamościu stanie się przestrzenią wyjątkowego spotkania muzyki, sztuki i integracji społecznej. W niezwykłej scenerii Sali Sakralnej, inspirowanej wystawą „Salvador Dalí. Boska Komedia”, odbędzie się koncert fortepianowy.
Zobacz materiałOdpowie za organizację nielegalnej migracji i handel narkotykami
dodano: 03.06.2026Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, w wyniku skoordynowanych działań operacyjnych, zatrzymali 27-letniego obywatela Polski. Mężczyzna był zaangażowany w organizowanie nielegalnej migracji przez granicę z Białorusią, a nadto w jego miejscu zamieszkania zabezpieczono ponad 2,2 kilograma mefedronu o wartości rynkowej przekraczającej 130 tysięcy złotych. Na wniosek prokuratora, decyzją sądu, zatrzymany został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.
Zobacz materiałKAS zlikwidowała grupę przestępczą która przemycała papierosy z Białorusi. 7 osób zatrzymanych
dodano: 30.05.2026• Lubelska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) oraz Nadbużański Oddział Straży Granicznej (NOSG) pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. • Członkowie grupy trudnili się przemytem papierosów z terytorium Białorusi do Polski, wykorzystując do tego celu składy pociągów towarowych. • Do sprawy zatrzymano 7 mężczyzn, którym grozi kara pozbawiania wolności od 3 miesięcy do 10 lat.
Zobacz materiałAktywni 50+. Zaproś ZUS na szkolenie o emeryturze
dodano: 05.06.2026Zakład Ubezpieczeń Społecznych wychodzi w teren, żeby edukować o emeryturach. Organizuje u pracodawców spotkania informacyjne dla ich pracowników, którzy mają 50 lat i więcej. Inicjatywa Aktywni 50+ pokazuje, że wiek jest atutem, a doświadczenie ma realną wartość.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)