e-Dowody osobiste – już od 4 marca
dodano: 26.02.2019Dowody osobiste, wydawane na podstawie wniosków złożonych od 4 marca 2019 r., będą miały warstwę elektroniczną. Jeśli Twój dowód jest nadal ważny, nie musisz go wymieniać.
– E-dowód, bo tak nazywamy dowód osobisty z warstwą elektroniczną, będzie posiadał wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego. Będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo właściciela dokumentu oraz uprawniał – w takim samym zakresie jak obecnie – do przekraczania granic – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Wymiana ważnych dowodów na nowe nie jest obowiązkowa – dodaje.
Co nowego?
Tym, co sprawia, że dowody wydawane po 4 marca będą „e” jest warstwa elektroniczna – wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu będzie mógł na przykład komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. – E-dowód będzie umożliwiał zalogowanie się do m.in. ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Jedną z głównych zalet e-dowodu jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystane w e-dowodzie zabezpieczenia mają m.in. uniemożliwić dostęp – bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu – do zapisanych na nim danych – dodaje.
Użycie warstwy elektronicznej dowodu osobistego będzie możliwe po przyłożeniu dokumentu do czytnika – w podobny sposób korzystamy obecnie np. z kart płatniczych.
Dla kogo?
E-dowody odbiorą osoby, które złożą wniosek o nowy dokument 4 marca i później. Jeżeli złożysz wniosek o nowy dowód osobisty przed 4 marca 2019 r., otrzymasz dowód osobisty bez warstwy elektronicznej.
Wymiana dowodów nie jest obowiązkowa. Nie musisz wnioskować o nowy dokument, jeśli Twój dowód jest nadal ważny. Podobnie jak dowody, z których obecnie korzystamy, e-dowód będzie ważny przez 10 lat.
Jeżeli Twój dowód traci ważność na początku marca lub później i złożysz wniosek o nowy dokument, nie będziesz musiał uaktywniać warstwy elektronicznej przy jego odbiorze – można to zrobić później, w dowolnym momencie.
To musisz wiedzieć
WAŻNE: jeżeli złożysz wniosek o nowy dowód osobisty przed 4 marca 2019 r., otrzymasz dowód osobisty bez warstwy elektronicznej.
Jeśli wniosek o dowód osobisty chcesz złożyć online – zrób to możliwie jak najszybciej.
Od najbliższej środy 27 lutego 2019 r., ze względu na prace techniczne, czasowo wyłączymy tę możliwość składania online wniosków o dowód osobisty. Ponownie włączymy tę możliwość od poniedziałku – 4 marca 2019 r.
Jeśli zależy Ci na szybkim załatwieniu sprawy przed 4 marca, przeczytaj nasze wskazówki i działaj zgodnie z nimi:
Składając wniosek – pamiętaj, aby go prawidłowo uzupełnić. Przede wszystkim sprawdź, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu.
WAŻNE: Jeśli Twoje zdjęcie będzie nieprawidłowe, urząd wezwie Cię do uzupełnienia wniosku (dostarczenia nowego zdjęcia). Dostaniesz wówczas wiadomość na swoją skrzynkę na ePUAP. Nie zwlekaj, możliwie szybko prawidłowo uzupełnij wniosek. Zrób to najpóźniej do piątku 1 marca do godz. 11.30. Jeśli nie zrobisz tego w tym terminie, wniosek o dowód będziesz musiała/ musiał złożyć ponownie.
Jeśli chcesz wiedzieć, czy urząd wezwał Cię do uzupełnienia wniosku, a nie sprawdzasz regularnie swojej skrzynki na ePUAP, możesz dostać powiadomienie także na swoją prywatną skrzynkę e-mail. Wymaga to zmian w ustawieniach skrzynki na ePUAP. To nic trudnego.
Oto jak to zrobić:
· Zaloguj się na swoje konto na ePUAP.
· Wejdź w „Moja skrzynka” (prawy górny róg ekranu).
· W pasku po lewej stronie wybierz „Operacje”. Kliknij.
· Wybierz „Ustawienia”. Kliknij.
· Na środku okienka, które Ci się wyświetliło, widzisz opcję „Powiadomienia mailowe”. Wśród możliwych opcji otrzymywania powiadomień - zaznacz „zawsze”. Zapisz zmiany.
Gotowe!
Jeśli dostaniesz wiadomość z urzędu, będziesz o tym niezwłocznie powiadomiona/ powiadomiony.
Składając wniosek online, wpisz swój numer telefonu – w razie konieczności urzędnik będzie mógł do Ciebie zadzwonić i wyjaśnić ewentualne wątpliwości.
Jeśli nie jesteś pewna/ pewien, czy Twoje zdjęcie spełnia wymagania lub masz jakiekolwiek inne wątpliwości, idź do urzędu i tam – po wyjaśnieniu wątpliwości z urzędnikiem – złóż wniosek.
Jeśli wniosek o dowód osobisty chcesz złożyć w urzędzie – zrób to jak najszybciej.
WAŻNE: W piątek 1 marca od godz. 12.00, w związku z zaplanowanymi pracami wdrożeniowymi, nastąpi przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych.
Oznacza to, że tego dnia wnioski o dowód będą przyjmowane do godz. 11.30. Od godz. 12.00 do zamknięcia urzędu nie będziesz miała/ miał możliwości załatwienia również pozostałych spraw dotyczących dowodu osobistego – nie odbierzesz gotowego, już spersonalizowanego dokumentu.
Dlatego nie odkładaj tych spraw na ostatnią chwilę, załatw to już dziś.
Przepraszamy za możliwe niedogodności.
Więcej informacji o e-dowodzie na www.edowod.gov.pl
Aktualności
więcej-
Bezpłatne szkolenia: zapobiegaj wypadkom przy pracy
- Orla będzie jak nowa na całej długości. Wykonawca zrealizuje inwestycję ekspresowo
- „Rzeźba w porcelanie” – wystawa Stanisława Bracha
- Wakacyjna podróż do roku 1926. Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty
- „Kanclerskie Czwartki”
- 800 plus – nie zapomnij o wniosku!
- Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej
- Lato w kinie
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Zderzenie dwóch osobówek na rondzie (7)
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (668)
- Pijany kierowca dachował w Jacni i uciekł (1)
- Zderzenie citroena z volkswagenem (1)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (60)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Jadąc na interwencję zauważyli leżący na dachu pojazd. Wewnątrz znajdował się ranny mężczyzna
dodano: 22.06.2026Z poważnymi obrażeniami ciała do szpitala przewieziony został 47 latek, który dachował Skodą. Mężczyznę zakleszczonego w samochodzie ujawnili policjanci, którzy jechali na inną interwencję. Mundurowi wezwali na miejsce karetkę oraz straż i monitorowali stan kierowcy do czasu przybycia innych służb. 47 – latek był nietrzeźwy, miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Ustalamy dokładne okoliczności i przyczyny wypadku. Apelujemy o trzeźwość i rozwagę za kierownicą!
Zobacz materiałXXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026"
dodano: 22.06.2026INFORMACJE DLA WYSTAWCÓW DOSTĘPNE POD LINKIEM https://zamojszczyzna.com.pl/eurofolk-2026-informacje-dla-wystawcow/ XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026" odbędzie się w dniach 13-19 lipca.
Zobacz materiałDwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim
dodano: 12.06.2026Sześć lip w wielkich donicach już stoi . Niebawem będzie ich na Rynku Wielkim w Zamościu dwa razy więcej.
Zobacz materiałPijany 28-latek kierujący Audi uciekał przed policyjną kontrola!
dodano: 05.06.2026Za niezatrzymanie do kontroli drogowej i jazdę pod wpływem alkoholu odpowie 28-letni kierujący Audi. Mężczyzna zwrócił uwagę policjantów jadąc „pod prąd” jedną z tyszowieckich ulic. Po kilkukilometrowej próbie ucieczki został zatrzymany. Jak się okazało w organizmie miał promil alkoholu. Mundurowi już teraz zatrzymali mu prawo jazdy i zabezpieczyli auto. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie mężczyzna wkrótce odpowie przed sądem.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)