#RęcePreczodDzieci
dodano: 05.10.20187 października w kilku miastach pod wspólnym hasłem #RęcePreczodDzieci odbędą się demonstracje przeciwko bezkarności kościelnej pedofilii w Polsce.
W imieniu posłanki Joanny Scheuring-Wielgus zapraszam na briefing prasowy, który odbędzie się w najbliższą niedzielę (7.10) o 12:30 przed Kościołem św. Aleksandra w Warszawie (pół godziny przed początkiem warszawskiej demonstracji).
7 października opublikujemy także na stronie Fundacji Nie Lękajcie Się (http://nielekajciesie.org.pl/) mapę kościelnej pedofilii w Polsce. Mapa nie będzie kompletna – tworzymy ją siłami społecznymi a prawie każdego dnia do Fundacji Nie Lękajcie Się docierają kolejne zgłoszenia z całej Polski. Na mapie oznaczamy miejscowości, w których doszło do skazania sprawcy w sutannie, takie, o których pisano w prasie, ale opisywane sprawy nie znalazły finału z sądzie i takie, z których otrzymaliśmy zgłoszenie o podejrzeniu przestępstwa. Na mapie Fundacji NLS oznaczamy kilkaset ofiar, jednak nie mamy wątpliwości, że jest ich o wiele więcej, ponieważ specyfika przestępstw seksualnych polega na tym, że większość z nich nigdy nie zostaje ujawniona. W wypadku przestępstw seksualnych popełnianych przez duchownych tabu jest jeszcze silniejsze ze względu na publiczny autorytet sprawców. Mamy nadzieję, że dla ofiar mapa stanie się zachętą do ujawnienia własnych historii i szukania sprawiedliwości, a dla dziennikarzy narzędziem, które zachęci ich do prześledzenia i opisania spraw, których finału nie znamy. Mapa pomoże też śledzić peregrynacje sprawców przenoszonych przez biskupów z parafii na parafię.
7 października podczas demonstracji #RęcePreczodDzieci ogłosimy listę naszych postulatów wobec władz państwowych, oraz wobec hierarchii kościelnej. Odczytamy też wspólnie listę miast, miasteczek i wsi, w których duchowni molestują i molestowali dzieci, żeby pokazać (dalece niepełną) skalę procederu. Dołączcie i pomóżcie nam przekonać sprawujących władzę, że polskie dzieci jako obywatelki i obywatele
tego kraju zasługują na skuteczną ochronę i mają prawo do bezpiecznego dzieciństwa. Wasza obecność pomoże uratować kolejne dzieci przed przemocą!
8 października zapraszamy do Sejmu na konferencję prasową liderów ugrupowań parlamentarnych i pozaparlamentarnych, liderów organizacji pozarządowych, prawników, ekspertów, przedstawicieli ofiar i episkopatu – naszym celem jest powołanie komisji, która tak jak to miało miejsce w innych krajach, przebada skalę problemu i zaproponuje rozwiązania, które doprowadzą do ukrania sprawców i ich zwierzchników, zadośćuczynienia ofiarom oraz zapobieżenia bezkarności sprawców w przyszłości.
Nie mamy wątpliwości co do tego, że pedofilia to nie tylko problem Kościoła katolickiego, zdarza się także w zwykłych rodzinach. Jednak Kościół ponosi instytucjonalną odpowiedzialność za bezkarność sprawców w sutannach, którzy wykorzystują autorytet nadany im przez Kościół oraz narzędzia dane im przez Kościół (jak spowiedź czy prowadzenie lekcji religii w szkole bez kontroli, któą objęci są "zwykli" nauczyciele) do atakowania kolejnych ofiar. Kościół także od lat kryje sprawców i naraża bezpieczeństwo kolejnych dzieci - przenosząc sprawców z parafii na parafię i nie przekazując ich w ręce państwowych organów ścigania - oraz odmawia ofiarom zadośćuczynienia.
Domagamy się, żeby państwo stanęło po stronie krzywdzonych dzieci.
Marek Lisiński, prezes Fundacji "Nie lękajcie się"
Agata Diduszko-Zyglewska
Joanna Scheuring-Wielgus
Artur Nowak
Bożena Przyłuska
Demonstracje #RęcePreczodDzieci 7 października (https://www.facebook.com/events/570477016700143/)
Warszawa - godz. 13.00, start na Placu Trzech Krzyży, finał pod kurią na ul. Miodowej
Kraków – godz. 13. Plac Jana Matejki
Gdańsk – godz. 16, ul. Karmelicka 1
Poznań – godz. 13, ul. Długa 1
Świnoujście - godz. 13, pod Kościołem pw. NMP Gwiazdy Morza
Kielce - godz. 12, ul. Jana Pawła II 3
Gorzów Wlkp. - godz. 13.30, ul. Wełniany Rynek
Zachęcamy też do składania podpisów pod petycją Avaaz do władz państwa, a także posłów ze wszystkich ugrupowań politycznych: „Mimo kolejnych skandali pedofilskich obciążających kościół w ostatnich tygodniach, jeszcze żadna partia zasiadająca w parlamencie nie zabrała głosu w tej sprawie. W dniu, w którym ruch skupiony wokół ofiar, ogłasza „Mapę kościelnej pedofilii”, Avaaz ogłasza apel ponad 50 tysięcy Polek i Polaków i wzywa polityków do skończenia z bezkarnością przestępców seksualnych i tych, którzy ich chronią. Czas wreszcie przerwać tę zmowę milczenia.” - mówi Martyna Dominiak, koordynatorka kampanii w Avaaz
https://secure.avaaz.org/campaign/pl/break_the_silence_52/
Aktualności
więcej-
Bezpłatne szkolenia: zapobiegaj wypadkom przy pracy
- Orla będzie jak nowa na całej długości. Wykonawca zrealizuje inwestycję ekspresowo
- „Rzeźba w porcelanie” – wystawa Stanisława Bracha
- Wakacyjna podróż do roku 1926. Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty
- „Kanclerskie Czwartki”
- 800 plus – nie zapomnij o wniosku!
- Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej
- Lato w kinie
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (682)
- Zderzenie dwóch osobówek na rondzie (9)
- Pijany kierowca dachował w Jacni i uciekł (1)
- Zderzenie citroena z volkswagenem (1)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (60)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Próbował przekroczyć granicę mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie!
dodano: 10.06.2026Wczoraj 54-latek ob. Ukrainy kierujący Mercedesem próbował przekroczyć przejście graniczne w Zosinie mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej i przekazany policjantom z Hrubieszowa. 54-latek spędził noc w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych, a po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Dodatkowo policjanci złożyli wniosek do Straży Granicznej o deportację mężczyzny w związku z popełnionym przestępstwem.
Zobacz materiałMaraton Horrorów w Zamościu: noc, która zmrozi krew w żyłach
dodano: 18.06.2026Rozpocznij wakacje w wyjątkowo mrocznym stylu! Już w piątek, 26 czerwca 2026 roku o godz. 19:00, Centrum Kultury Filmowej Stylowy zaprasza miłośników mocnych wrażeń na Maraton Horrorów – noc pełną napięcia, strachu i filmowych emocji, które długo nie pozwolą zasnąć. Na widzów czekają dwa tytuły, które idealnie łączą współczesny lęk, brutalne napięcie i psychologiczny niepokój.
Zobacz materiałXXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026"
dodano: 22.06.2026INFORMACJE DLA WYSTAWCÓW DOSTĘPNE POD LINKIEM https://zamojszczyzna.com.pl/eurofolk-2026-informacje-dla-wystawcow/ XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026" odbędzie się w dniach 13-19 lipca.
Zobacz materiałZaproszenie na wernisaż wystawy jubileuszowej „Wpisane w czas. 100 Lat Muzeum Zamojskiego"
dodano: 11.06.2026Muzeum Zamojskie w Zamościu serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy jubileuszowej „Wpisane w czas”, przygotowanej z okazji 100-lecia działalności instytucji.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)