Kolejni ochotnicy z Zamościa zasilą szeregi WOT
dodano: 06.04.2018Blisko 60 ochotników rozpocznie w najbliższą sobotę, 7 kwietnia br. szkolenie podstawowe. To wielki sprawdzian dla kandydatów i przepustka, by zostać Terytorialsem. Ci, którzy ukończą szkolenie złożą przysięgę wojskową 22 kwietnia br. w Biłgoraju, a następnie zasilą szeregi 25 Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu.
Kolejni ochotnicy rozpoczynają 16-dniowe szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastkę”. Jest ono prowadzone dla osób, które nigdy nie były w wojsku. Ćwiczenia będą odbywały się na terenie jednostki wojskowej w Zamościu. Trwające w terminie
7-22 kwietnia br. szkolenie będzie prawdziwym testem kondycji, sprawności, jak również motywacji. Ci, którzy przejdą go pomyślnie, złożą uroczystą przysięgę wojskową w dniu 22 kwietnia br. w Biłgoraju i zasilą szeregi zamojskiego batalionu.
Pierwszy dzień szkolenia to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne. Natomiast w drugim dniu ochotnicy poddawani są testowi oceny potencjału sprawności fizycznej, który obejmuje „test wejściowy” oraz badanie współczynników budowy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane
w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów.
Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony jest na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy czy też topografii. Szkolenie taktyczne scala wszystkie inne tematy szkoleniowe, a priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Na zakończenie każdy
przejdzie sprawdzian z zakresu wiedzy i umiejętności, jakie nabył podczas ćwiczeń. „Szesnastka” to jednak dopiero początek intensywnej drogi szkoleniowej Terytorialsów.
Szkolenia w WOT
Osoby wstępujące w szeregi WOT, które nie posiadają doświadczenia wojskowego muszą przejść szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastkę”, które zakończone jest przysięgą wojskową. Żołnierzy rezerwy obowiązuje łącznie 8-dniowe szkolenie wyrównawcze (w systemie 4 x po 2 dni) – po zakończeniu, którego wchodzą oni
w zaplanowany dla wszystkich Terytorialsów system szkolenia. Proces szkolenia żołnierzy trwa 3 lata i odbywa się przede wszystkim w systemie weekendowym.
W okresie tym muszą oni zaliczyć ponad 124 dni szkoleniowych, a także wziąć udział w dwutygodniowym szkoleniu poligonowym. Doskonalenie specjalistów, np. saperów, to kolejnych kilkadziesiąt dni szkoleniowych. Pierwszy rok szkoleń Terytorialsa obejmuje zajęcia indywidualne – ogólnowojskowe, których celem jest opanowanie prawidłowych nawyków i zachowań na polu walki. Najważniejsze elementy szkolenia to: strzelanie z broni indywidualnej, taktyka, pierwsza pomoc przedmedyczna, elementy przetrwania. W drugim roku odbywają się szkolenia specjalistyczne na jednej z kilku specjalizacji, np.: saper, medyk, radiotelefonista, strzelec wyborowy. Trzeci rok, to czas zgrywania pododdziałów. Po odbyciu wszystkich etapów szkolenia Terytorials osiąga status gotowości bojowej, nazywany w terminologii wojskowej „combat ready”.
WOT w woj. lubelskim
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego
ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu garnizonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2100 żołnierzy i cały czas trwa nabór. Głównym zadaniem 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej na 2018 rok jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągniecie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.
Misja i zadania WOT
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani
z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych nie zastępuje służb ratowniczych, ale będzie wspierać
i uzupełniać ich działania.
kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
Bezpłatne szkolenia: zapobiegaj wypadkom przy pracy
- Orla będzie jak nowa na całej długości. Wykonawca zrealizuje inwestycję ekspresowo
- „Rzeźba w porcelanie” – wystawa Stanisława Bracha
- Wakacyjna podróż do roku 1926. Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty
- „Kanclerskie Czwartki”
- 800 plus – nie zapomnij o wniosku!
- Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej
- Lato w kinie
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (696)
- Zderzenie dwóch osobówek na rondzie (9)
- Pijany kierowca dachował w Jacni i uciekł (1)
- Zderzenie citroena z volkswagenem (1)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (60)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
KAS i CBŚP zlikwidowały nielegalną drukarnię półproduktów do produkcji papierosów
dodano: 03.06.2026• Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) oraz Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP), działając pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, zlikwidowały nielegalną linię produkcyjną służącą do wytwarzania półproduktów wykorzystywanych przy produkcji wyrobów tytoniowych. • W trakcie realizacji zatrzymano 5 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Zobacz materiałMaraton Horrorów w Zamościu: noc, która zmrozi krew w żyłach
dodano: 18.06.2026Rozpocznij wakacje w wyjątkowo mrocznym stylu! Już w piątek, 26 czerwca 2026 roku o godz. 19:00, Centrum Kultury Filmowej Stylowy zaprasza miłośników mocnych wrażeń na Maraton Horrorów – noc pełną napięcia, strachu i filmowych emocji, które długo nie pozwolą zasnąć. Na widzów czekają dwa tytuły, które idealnie łączą współczesny lęk, brutalne napięcie i psychologiczny niepokój.
Zobacz materiałZazieleni się wokół stadionu OSiR. Są pieniądze na unijny projekt
dodano: 10.06.2026Dzięki zgromadzonej deszczówce będzie można oszczędzić m.in. na wodzie do podlewania. Powstaną też deszczowe i wertykalne ogrody, stanie pergola z pnączami i donice z roślinami. Sporo zmian szykuje się w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zamościu dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. Umowę na dotację w wysokości ponad 3,5 mln zł Rafał Zwolak, prezydent Zamościa podpisał w poniedziałek (8 czerwca) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. Pieniądze te pomogą w realizacji projektu o szacowanej wartości ponad 5 mln zł, który Miasto Zamość realizuje wspólnie z Gminą Zamość.
Zobacz materiał800 plus – nie zapomnij o wniosku!
dodano: 25.06.2026Jeszcze tylko kilka dni zostało, by przesłać wniosek o 800+ tak, by dostać świadczenie na dziecko za cały nowy okres wypłat. Termin mija 30 czerwca. Kto się spóźni, otrzyma 800+ dopiero od miesiąca złożenia wniosku.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)