1,2 miliarda złotych dla drogowców i kolejarzy. Skorzystają kierowcy i pasażerowie
dodano: 04.04.2018Ponad 600 milionów złotych dla dwóch spółek kolejowych i tyle samo dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) – to efekt podpisanych dzisiaj umów o dofinansowanie. Z unijnym wsparciem PKP Intercity zmodernizuje, a warszawska Szybka Kolej Miejska kupi pociągi. Drogowa dyrekcja wybuduje drogę S17 z Warszawy do Garwolina.
Umowy o wsparcie inwestycji z funduszy unijnych podpisali 4 kwietnia przedstawiciele obu kolejowych spółek, GDDKiA oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych – rządowej agendy, która ocenia wnioski o dofinansowanie. Wartość wszystkich trzech projektów to ponad 2,7 miliarda złotych, a dofinansowania unijnego z Programu Infrastruktura i Środowisko – ponad 1,2 miliarda.
KOLEJ
Inwestycja PKP Intercity: „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów
i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.”
PKP Intercity zmodernizuje 183 wagony i 20 lokomotyw elektrycznych. Pociągi po modernizacji będą mogły jechać z prędkością co najmniej 160 km/h i obsłużą połączenia międzyregionalne TLK/IC:
* Szczecin – Trójmiasto – Olsztyn – (Białystok),
* Wrocław/Zielona Góra – Poznań – Gdynia/Olsztyn – (Białystok),
* Lublin – Kielce –Katowice – Wrocław – Zielona Góra –Szczecin – (Świnoujście).
Spółka zmodernizuje też 6 lokomotyw spalinowych do prowadzenia prac manewrowych na stacjach i bocznicach oraz kupi 6 pojazdów szynowo-drogowych do prowadzenia prac manewrowych na terenie stacji postojowych. Będzie też bezpieczniej - na stacjach Gdynia Grabówek i Kraków Główny Zachód zostanie zainstalowany monitoring przemysłowy.
Inwestycja jest częścią największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity. Na zakup nowych wagonów i lokomotyw oraz modernizację już posiadanych, a także na stacje postojowe spółka przeznaczy do 2023 roku około 7 miliardów złotych.
* wartość inwestycji: 990,4 miliona złotych
* dofinansowanie unijne: 402,5 miliona złotych
* termin realizacji: do 2023 roku
Inwestycja SKM w Warszawie: „Rozszerzenie potencjału przewozowego kolei metropolitalnej na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego – etap I”
Warszawska spółka kupi 21 pociągów - 15 pięcioczłonowych i 6 czteroczłonowych. Zmodernizuje też swoje zaplecze techniczno-postojowe na warszawskich Szczęśliwcach. Zakupione pociągi będą wykorzystywane na liniach obsługiwanych przez SKM w Warszawie.
* wartość inwestycji: 498,6 miliona złotych
* dofinansowanie unijne: 202,7 miliona złotych
* termin realizacji: do 2020 roku
„Przeprowadziliśmy 2 konkursy o dofinansowanie zakupu i modernizacji pociągów. Oprócz projektów PKP Intercity i warszawskiej SKM, unijne fundusze z Programu Infrastruktura
i Środowisko dostanie jeszcze 9 innych inwestycji. To projekty Kolei Mazowieckich, Kolei Wielkopolskich, Kolei Dolnośląskich, SKM Trójmiasto i Podkarpackiej Kolei Metropolitalnej. Łącznie z dzisiejszymi 2 podpisanymi umowami mamy 4 miliardy złotych na inwestycje
i ponad 1,6 miliarda dofinansowania unijnego” – poinformował wiceminister inwestycji
i rozwoju Witold Słowik.
DROGI
Inwestycja GDDKiA: „ Budowa drogi ekspresowej S17 Warszawa – Garwolin, odc. węzeł Lubelska – Garwolin”
Drogowa dyrekcja wybuduje prawie 37 km drogi ekspresowej S17 od węzła Lubelska (miejsce, w którym południowa obwodnica Warszawy będzie łączyć się z drogą S17) do Garwolina. Nowa ekspresówka będzie przebiegać przez powiaty otwocki (gmina Wiązowna, gmina Celestynów, miasto Otwock, gmina Kołbiel) i garwoliński (gminy Pilawa
i Garwolin). Budowa odcinka rozpoczyna się we wsi Góraszka w gminie Wiązowna (za węzłem Lubelska), a kończy w miejscu, w których S17 łączy się z istniejącą obwodnicą Garwolina. Pierwsze prace już się rozpoczęły.
Oprócz samej drogi powstanie m.in. 6 węzłów : Góraszka, Wiązowna, Otwock, Ostrów, Kołbiel, Lipówki, wiadukty, kładki dla pieszych, tzw. MOP-y (miejsca obsługi podróżnych) oraz przejścia dla zwierząt.
„To 39. umowa o dofinansowanie inwestycji GDDKiA z Programu Infrastruktura
i Środowisko. Większość z nich dotyczy dróg ekspresowych, bo naszym priorytetem jest dokończenie sieci ekspresówek. Cała S17 – od Lublina do Warszawy- ma być gotowa do końca tej perspektywy unijnej” – powiedział Słowik.
* wartość inwestycji: 1,25 miliarda złotych
* dofinansowanie unijne: 618,5 milionów złotych
* termin realizacji: do 2019 roku
„Nowymi drogami i połączeniami kolejowymi łączymy Polskę. Dlatego tak duże znaczenie mają podpisane dzisiaj umowy na dofinansowanie modernizacji i zakup taboru, ale także budowę odcinka drogi ekspresowej S17. Transport kolejowy i drogowy powinny się wzajemnie uzupełniać. Tworzyć dobrą ofertę dla wszystkich mieszkańców naszego kraju” - powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
Marek Wieczerzak
doradca wojewody lubelskiego
Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie
Aktualności
więcej-
Bezpłatne szkolenia: zapobiegaj wypadkom przy pracy
- Orla będzie jak nowa na całej długości. Wykonawca zrealizuje inwestycję ekspresowo
- „Rzeźba w porcelanie” – wystawa Stanisława Bracha
- Wakacyjna podróż do roku 1926. Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty
- „Kanclerskie Czwartki”
- 800 plus – nie zapomnij o wniosku!
- Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej
- Lato w kinie
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (696)
- Zderzenie dwóch osobówek na rondzie (9)
- Pijany kierowca dachował w Jacni i uciekł (1)
- Zderzenie citroena z volkswagenem (1)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (60)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
XV Zamojska Arlekinada 2026
dodano: 05.06.2026Zamojski Dom Kultury oraz Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” zapraszają na XV Zamojską Arlekinadę 2026, która odbędzie się 14 czerwca o 21:00 na Rynku Wielkim - widowisko artystyczne wzorowane na Karnawale Weneckim w wykonaniu teatru ulicznego VUALA ze Lwowa, tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” oraz muzyków Zespołu Muzyki Dawnej „Capella all’ Antico”.
Zobacz materiał„Kanclerskie Czwartki”
dodano: 25.06.2026Już od czwartku 2 lipca zapraszamy na jubileuszową X edycję „Czwartków z…” czyli bezpłatnych spacerów po Zamościu z przewodnikiem w stroju historycznym.
Zobacz materiałOdpowiedzą karnie za przemyt papierosów z Białorusi do Polski
dodano: 01.06.2026Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej , działając wspólnie z funkcjonariuszami lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Jej członkowie trudnili się przemytem papierosów z terytorium Białorusi do Polski, wykorzystując do tego celu składy pociągów towarowych. Do sprawy zatrzymano siedmiu mężczyzn. Grozi im teraz kara pozbawiania wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 10 lat.
Zobacz materiałRenciści i najmłodsi emeryci dorobią więcej
dodano: 10.06.2026Pracujesz na rencie albo wcześniejszej emeryturze? Od czerwca możesz więcej dorobić do swojego świadczenia bez obawy o jego obniżenie.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)