Miliony do wzięcia z rządowego programu Maluch+
dodano: 02.11.2017Ruszył rządowy program "Maluch+" wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło konkurs, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie nawet do 80 proc. kosztów projektu. Łącznie do rozdysponowania w całej Polsce jest 450 mln zł, tj. o ok. 300 mln zł więcej niż w 2017 r. Dofinansowanie dotyczy zadań realizowanych w 2018 r.
- To jest kolejny program rządowy, który jest kompatybilny z dotychczasowymi programami. Zaczęliśmy od programu 500+, który miał na celu zatrzymać trend spadkowy urodzeń i to się udało, bo mamy zwiększenie liczby urodzeń. – powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek podczas spotkania z mediami. – A skoro trend został odwrócony, to, żeby dodatkowo zmotywować i zachęcić rodziny do posiadania potomstwa, wprowadzamy również program opieki nad dziećmi do lat trzech, zwiększając liczbę miejsc w żłobkach.
Celem resortowego programu jest zwiększenie dostępności terytorialnej i finansowej miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci, w tym dzieci niepełnosprawnych oraz wymagających szczególnej opieki.
Program na terenie województwa lubelskiego cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony gmin jak i innych podmiotów, o czym świadczy coraz większa liczba ofert składanych przez beneficjentów w kolejnych edycjach programu. Na realizację „Malucha” w latach 2011-2017 przeznaczono blisko 27 mln zł. Utworzonych zostało dzięki temu 1 297 nowych miejsc dla dzieci do lat 3. W przyszłym roku rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznaczy na ten cel w skali kraju aż 450 mln zł, co oznacza, że na woj. lubelskie przypadnie kwota ponad 28 mln zł.
Tegoroczne wyniki konkursu z podziałem na beneficjentów zostaną podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: www.mpips.gov.pl do 31 stycznia 2018 r.
W 2018 r. resortowy program „MALUCH+” realizowany będzie w jednej edycji złożonej z 4 modułów, w których są dofinansowywane działania na rzecz rozwoju i utrzymania infrastruktury opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, tj. żłobków, klubów dziecięcych i miejsc u dziennych opiekunów:
Moduł 1 (dla jst) - utworzenie w 2018 r. nowych miejsc w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 i zapewnienie ich funkcjonowania, a także samo utworzenie miejsc:
- moduł 1a - dofinansowywane będą zadania na terenie tych gmin, gdzie nie funkcjonują żłobki lub kluby dziecięce, a zadanie dotyczy utworzenia miejsc dla nie więcej niż 20% dzieci w rocznikach 1-2 w gminie i wnioskowana wysokość dotacji nie przekracza 3 mln zł;
- moduł 1b - dofinansowywane będą zadania realizowane na terenie gmin, gdzie na dzień składania oferty konkursowej:
1) funkcjonowały żłobki lub kluby dziecięce lub,
2) nie funkcjonowały żłobki lub kluby dziecięce, ale zadanie dotyczy utworzenia miejsc dla więcej niż 20% dzieci w rocznikach 1-2 w gminie lub wnioskowana wysokość dofinansowania na zadanie polegające na tworzeniu nowych miejsc opieki w gminie przekracza 3 mln zł;
– w przypadku wydatków na tworzenie miejsc:
- nie więcej niż 20 000 zł na 1 nowo tworzone miejsce w żłobku lub klubie dziecięcym,
- nie więcej niż 5 000 zł na 1 nowo tworzone miejsce u dziennego opiekuna;
Moduł 2 (dla gmin):zapewnienie funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi
w wieku do lat 3 tworzonych przez gminy z udziałem programu „MALUCH”;
Moduł 3 (dla podmiotów innych niż jst):utworzenie w 2018 r. nowych miejsc
w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 i zapewnienie ich funkcjonowania, a także samo utworzenie miejsc;
– w przypadku tworzenia nowych miejsc opieki:
- nie więcej niż 10 000 zł na 1 nowo tworzone miejsce w żłobku lub klubie dziecięcym,
- nie więcej niż 5 000 zł na 1 nowo tworzone miejsce u dziennego opiekuna;
Moduł 4 (dla podmiotów innych niż jst): zapewnienie funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.
Na realizację zadań w ramach modułu 1a dla gmin, powiatów i województwa przeznaczono kwotę 200 mln zł, z możliwością jej podwyższenia.
Dla modułu 1 – do dnia 24 listopada 2017 r.
Dla modułu 2, 3, 4 – do dnia 17 listopada 2017 r.
Aktualności
więcej-
Bezpłatne szkolenia: zapobiegaj wypadkom przy pracy
- Orla będzie jak nowa na całej długości. Wykonawca zrealizuje inwestycję ekspresowo
- „Rzeźba w porcelanie” – wystawa Stanisława Bracha
- Wakacyjna podróż do roku 1926. Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty
- „Kanclerskie Czwartki”
- 800 plus – nie zapomnij o wniosku!
- Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej
- Lato w kinie
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (712)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (61)
- Zderzenie dwóch osobówek na rondzie (9)
- Pijany kierowca dachował w Jacni i uciekł (1)
- Zderzenie citroena z volkswagenem (1)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
„Rzeźba w porcelanie” – wystawa Stanisława Bracha
dodano: 25.06.2026Muzeum Zamojskie zaprasza na otwarcie wystawy „Rzeźba w porcelanie” autorstwa Stanisława Bracha, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wernisaż odbędzie się 11 lipca 2026 roku o godz. 16.00 w Galerii Rzeźby Prof. Mariana Koniecznego przy ul. Łukasińskiego 2B w Zamościu.
Zobacz materiałBiblioteczna Odyseja, czyli niezwykła podróż z 10 skarpetkami – zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym
dodano: 20.06.2026Upragnione wakacje za pasem, więc… zapraszamy do Książnicy Zamojskiej na Biblioteczną Odyseję, czyli niezwykłą podróż z 10 skarpetkami!
Zobacz materiałKino Konesera w czerwcu
dodano: 10.06.2026Zamojska Akademia Kultury oraz Klub Filmowy „Senso” serdecznie zapraszają na spotkania filmowe z cyklu Kino Konesera. W czerwcu na ekranie OBCY (11.06.2026 godz. 18:30 ) – ekranizacja powieści Alberta Camusa, w reżyserii François Ozona, to aktualna opowieść o poszukiwaniu sensu w świecie, w którym wszelki sens został zagubiony. 25 czerwca 2026 godz. 18:30 OJCZYZNA - długo wyczekiwany film laureata Oscara®, Pawła Pawlikowskiego („Ida”). W swoim najnowszym dziele, reżyser podejmuje tematy tożsamości, winy, rodziny i miłości na tle chaosu i moralnego zagubienia powojennej Europy. Projekcja filmów odbędzie się w sali kinowej Zamojskiej Akademii Kultury, II piętro, wejście od ul. Akademickiej 8 i ul. Pereca (winda).
Zobacz materiałMaraton Horrorów w Zamościu: noc, która zmrozi krew w żyłach
dodano: 18.06.2026Rozpocznij wakacje w wyjątkowo mrocznym stylu! Już w piątek, 26 czerwca 2026 roku o godz. 19:00, Centrum Kultury Filmowej Stylowy zaprasza miłośników mocnych wrażeń na Maraton Horrorów – noc pełną napięcia, strachu i filmowych emocji, które długo nie pozwolą zasnąć. Na widzów czekają dwa tytuły, które idealnie łączą współczesny lęk, brutalne napięcie i psychologiczny niepokój.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)