Zaświadczenie od ZUS teraz także bez wniosku
dodano: 15.02.2017Zakład Ubezpieczeń Społecznych wiele zaświadczeń wydaje klientom „od ręki”. A teraz jest jeszcze łatwiej, bo nie trzeba nawet składać pisemnego wniosku. Wystarczy powiedzieć pracownikowi ZUS, jakiego zaświadczenia potrzebujemy.
Do tej pory wiele zaświadczeń, np. o niezaleganiu ze składkami, wydawaliśmy od ręki, mimo że termin ustawowy to siedem dni. Chcemy, żeby było jeszcze wygodniej, więc zdecydowaliśmy się tak zmienić proces obsługi, żeby klient nie musiał samodzielnie wypełniać papierowego wniosku o wydanie zaświadczenia. Klienci odebrali tę zmianę pozytywnie – mówi dyrektor Oddziału ZUS w Biłgoraju, Zbigniew Wasąg. Obecnie wystarczy powiedzieć pracownikowi ZUS, jakiego zaświadczenia potrzebujemy. Pracownik wprowadza potrzebne informacje do systemu i drukuje dokument potwierdzający złożenie ustnego wniosku. Klientowi pozostaje go tylko podpisać.
Jeśli zaświadczenie można wystawić od ręki, to klient otrzyma je od razu. Tak jest w większości przypadków. Jeśli natomiast przed wydaniem dokumentu ZUS musi coś jeszcze sprawdzić, to klient otrzyma gotowe zaświadczenie pocztą albo odbierze je w innym terminie.
Od ręki i bez wniosku można otrzymać w ZUS 27 różnych zaświadczeń. Przedsiębiorcy najczęściej występują o zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek. Ubezpieczeni zgłaszają się po dokument potwierdzający zgłoszenie do ubezpieczeń, a osoby pobierające emerytury, renty lub zasiłki – po zaświadczenie o wysokości pobieranego świadczenia.
Małgorzata Korba
regionalny rzecznik ZUS
w województwie lubelskim
Aktualności
więcej-
Bezpłatne szkolenia: zapobiegaj wypadkom przy pracy
- Orla będzie jak nowa na całej długości. Wykonawca zrealizuje inwestycję ekspresowo
- „Rzeźba w porcelanie” – wystawa Stanisława Bracha
- Wakacyjna podróż do roku 1926. Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty
- „Kanclerskie Czwartki”
- 800 plus – nie zapomnij o wniosku!
- Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej
- Lato w kinie
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXIX sesja Rady Miasta Zamość (14)
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (746)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (61)
- Zderzenie dwóch osobówek na rondzie (9)
- Pijany kierowca dachował w Jacni i uciekł (1)
- Zderzenie citroena z volkswagenem (1)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Zwolnij - niebezpieczny punkt!
dodano: 01.06.2026Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Yanosik SA, od 1 czerwca do 30 września 2026 r., prowadzi ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną pn. „Zwolnij - niebezpieczny punkt!”. Celem działań jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez ostrzeganie kierowców o miejscach szczególnie niebezpiecznych oraz przypominanie o konieczności dostosowania prędkości do warunków ruchu.
Zobacz materiałBędzie Pani zadowolona! - komedia o romansach i remontach
dodano: 15.06.2026Teatr Rawa BĘDZIE PANI ZADOWOLONA! komedia o romansach i remontach 4 października 2026 o godz. 17:00 na scenie ZDK w Zamościu Świetna obsada, wartka akcja i komizm sytuacyjny, które rozbawią Was do łez! Genialna komedia omyłek na podstawie farsy Donalda Churchilla: The Decorator.
Zobacz materiałŚcigali się ulicą Partyzantów w Zamościu. Dwóch kierowców odpowie za przestępstwo
dodano: 03.06.2026Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zamojskiej jednostki podczas patrolu ulic miasta zatrzymali dwóch kierujących, którzy na ul. Partyzantów urządzili sobie nielegalny wyścig. Mężczyźni, kierując mercedesem i BMW, jechali z dużą prędkością zajmując oba pasy ruchu i wzajemnie się ścigając. Swoim zachowaniem stworzyli zagrożenie w ruchu drogowym i popełnili przestępstwo - uczestniczenia w nielegalnym wyścigu pojazdów mechanicznych.
Zobacz materiałZaproszenie na wernisaż wystawy jubileuszowej „Wpisane w czas. 100 Lat Muzeum Zamojskiego"
dodano: 11.06.2026Muzeum Zamojskie w Zamościu serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy jubileuszowej „Wpisane w czas”, przygotowanej z okazji 100-lecia działalności instytucji.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)