zamosc.tv

Aktualna sytuacja epidemiczna

dodano: 07.05.2020

Szanowni Państwo,
 


pragnę przedstawić doraźną analizę stanu epidemiologicznego w województwie lubelskim na dzień 7 maja 2020 roku, z tym, że będę posługiwał się danymi na dzień 6 maja br., podanymi w godzinach wieczornych po ostatnim komunikacie Ministerstwa Zdrowia. Bardziej pogłębioną i uszczegółowioną analizę przedstawimy w dniu 8 maja br.


Tendencja jest coraz lepsza. Przez ostatnie ponad dwa tygodnie liczba dziennych potwierdzonych przypadków zakażeń nie przekracza 10 osób. Zdarzają się dni, kiedy mamy zerowy przyrost. Dzisiaj rano również nie mieliśmy potwierdzonych przypadków zakażeń. Pragnę zwrócić uwagę, że liczba wykonanych badań wzrasta, między innymi z powodu prowadzenia badań profilaktycznych, którymi objęte są domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze, zakłady opiekuńczo-pielęgnacyjne i hospicja.
 
Według danych na dzień 6 maja – aktywnych zakażonych, czyli tych osób, które są jeszcze w izolacji, jest 145. Jeśli zderzymy tę liczbę z liczbą ozdrowieńców – 220, oznacza to, że od 21 kwietnia br. mamy tendencję spadkową liczby aktywnych zakażeń – krzywa aktywnych zakażeń stopniowo obniża się. Ta liczba 145 jest bardzo pocieszająca, ponieważ jeśli weźmiemy pod uwagę, że na terenie województwa lubelskiego mamy 213 gmin, to oznacza, że średnio na gminę przypada w tej chwili już znacznie poniżej 1 osoby zakażonej.
 
Nie psuje tej statystyki nawet fakt, że w wyniku akcji profilaktycznej zidentyfikowaliśmy przypadki zakażeń w pięciu domach pomocy społecznej i w jednym zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Są to zakażenia pojedyncze osób z personelu. Oznacza to, że być może wychwyciliśmy początek sytuacji, która groziła zakażeniem całej placówki. Najprawdopodobniej, jak wynika z najświeższych wyników badań personelu i pensjonariuszy, w tych sześciu placówkach nie dojdzie do rozprzestrzenienia zakażenia i nie będzie z tego powodu gwałtownego wzrostu liczby zakażeń tak, jak choćby na terenie województwa śląskiego.
 
Przy okazji pragnę poinformować, że zbadaliśmy już personel w dwudziestu domach pomocy społecznej, dwóch zakładach opiekuńczo-leczniczych oraz w dwóch hospicjach. Ta akcja jest kontynuowana. Funkcjonuje pięć mobilnych zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej, które pobierają próbki. Codziennie, kolejno kilka placówek jest objętych systemem badań. Ogółem zbadaliśmy 24 podmioty i stwierdziliśmy pojedyncze „plusy” w 6. W sumie, według stanu na dzień 6 maja br., w ramach tego systemu zostało pobranych ponad 1200 próbek. Rozszerza się także akcja badania profilaktycznego personelu medycznego w szpitalach.
 
Systemowe działania przynoszą coraz lepsze efekty i to oznacza, że najbliższa perspektywa wydaje się być bardzo optymistyczna. Myślę, że jutro, kiedy będziemy dokonywać bardziej uszczegółowionej analizy, wnioski będą jeszcze bardziej optymistyczne.
 


Wojewoda Lubelski


Lech Sprawka

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz