zamosc.tv

Program odbudowy populacji zwierzyny

dodano: 21.11.2019

We wtorek, 20 listopada, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Sebastian Trojak wziął udział w wsiedlaniu 40 sztuk zajęcy do woliery adaptacyjnej w Starym Tartaku, pow. lubartowski. Wsiedlanie odbyło się w ramach realizacji „Programu odbudowy populacji zwierzyny drobnej w województwie lubelskim w latach 2009-2020”.

Cel projektu
Populacje podstawowych gatunków łownej zwierzyny drobnej (tj. zająca i kuropatwy) w przeszłości na terenach Lubelszczyzny odznaczały się wysoką liczebnością, jednak różnego rodzaju czynniki redukcyjne spowodowały, że ich liczebność na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zmniejszyła się (około 8-krotnie) do poziomu, który należy uznać za wysoce alarmujący i skłaniający do podejmowania działań na rzecz ratowania tych elementów naszej fauny.
Samorząd Województwa Lubelskiego, widząc zmiany zachodzące w populacji zwierzyny drobnej, postanowił opracować program mający na celu ograniczenie spadku liczebności zajęcy i kuropatw oraz wypracować działania umożliwiające odbudowę stanów populacji tych gatunków. W związku z powyższym w 2009 r. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, pod przewodnictwem prof. dr hab. Romana Dziedzica opracował „Program odbudowy populacji zwierzyny drobnej w województwie lubelskim w latach 2009-2020”. Powstała publikacja przedstawia sytuację zwierzyny drobnej w województwie lubelskim i wskazuje zagrożenia, które przyczyniają się do regresu populacji zwierzyny. Zidentyfikowano też sfery działań, jakie powinny być podejmowane przez instytucje zaangażowane w rozwój populacji zwierzyny drobnej.
Opis Zadania
Głównym zadaniem w realizacji Programu jest poprawa stanu populacji zajęcy w województwie lubelskim. Zające są przetrzymywane przez okres jesienno – zimowy w specjalnie do tego celu wybudowanych wolierach adaptacyjnych. W bieżącym roku zające trafią do 7 wolier o powierzchniach około 1 ha, które zostały wybudowane przez beneficjentów programu na terenach obwodów łowieckich zakwalifikowanych do realizacji programu.
Beneficjenci Programu w roku 2019/2020
1. Wojskowe Koło Łowieckie nr 155 „Sokół” w Stawach w obwodzie łowieckim  nr 135 woliera znajduje się w m. Cezaryn – pow. rycki
2. Koło Łowieckie nr 85 „Sokół” w Chełmie w obwodzie łowieckim nr 151 woliera znajduje się w m. Rudka – pow. chełmski
3. Nadleśnictwo Lubartów w obwodzie łowieckim nr 131. woliera znajduje się w m. Stary Tartak – pow. lubartowski
4. Bialskie Towarzystwo łowieckie Koło Łowieckie nr 18 „Ponowa” w Białej Podlaskiej w obwodzie łowieckim nr 3, woliera znajduje się w m. Hola – pow. bialski
5. Koło łowieckie nr 23 „Szarak” w Chełmie w obwodzie łowieckim nr 152 woliera znajduje się w m. Poczekajka – pow. chełmski.
6. Koło Łowieckie nr 82 „Dubelt” w Chełmie w obwodzie łowieckim nr 165 woliera znajduje się w m. Leśniczówka – pow. chełmski.
7. Nadleśnictwo Tomaszów w obwodzie łowieckim nr 305 woliera znajduje się  w m. Pańków – pow. tomaszowski.

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz