zamosc.tv

Cyfryzacja w służbie zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwo sieci 5G

dodano: 09 października 2019

Czy sieć 5G to przełom technologiczny? Jak pozyskać talenty i innowacje w technologii? – na te i wiele innych pytań odpowiadali uczestnicy tegorocznego Kongresu 590. Wśród nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Szef MC swój udział w Kongresie rozpoczął od wspólnego briefingu z przedstawicielami PKO Bank Polski i Krajowej Izby Rozliczeniowej. Zaprezentowali na nim tzw. jeden login. W praktyce oznacza to, że klienci PKO BP – jako pierwsi – mogą korzystać z elektronicznych serwisów administracji publicznej logując się tym samym loginem i hasłem, którego używają w bankowości elektronicznej. Taką możliwość w przyszłości będą mogli uzyskać również klienci innych banków.
 

Wszystko na mapie
W Jasionce minister Marek Zagórski zaprezentował też, stworzoną w Ministerstwie Cyfryzacji, Mapę Inwestycji.
- To nowoczesne narzędzie, dzięki któremu każdy może sprawdzić, jakie działania na ich terenie zrealizowano z pieniędzy publicznych. Wchodząc na Mapę można śledzić inwestycje począwszy od poziomu ogólnopolskiego, przez wojewódzki, powiatowy, aż do poziomu gminy – tłumaczył szef MC.
Mapa Inwestycji to element portalu Gov.pl, który powstał po to, by obywatele mieli łatwiejszy dostęp do informacji o tym, co dzieje się w poszczególnych instytucjach.
- Nasza Mapa doskonale realizuje ten cel. Dzięki niej nowoczesna Polska dociera nawet do najmniejszych miejscowości - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Po pierwsze – człowiek
Kolejną z kongresowych aktywności ministra cyfryzacji był udział w dyskusji na temat cyfryzacji w służbie zrównoważonego rozwoju.
– Jako rząd, jako Ministerstwo Cyfryzacji staramy się dbać o to, by udział obywateli w korzystaniu z usług cyfrowych ciągle wzrastał. To najlepszy wskaźnik cyfryzacji społeczeństwa – mówił Marek Zagórski. – Udało nam się doprowadzić do sytuacji, w której większość spraw urzędowych w Polsce można załatwić online. To niewątpliwy sukces, który potwierdza wciąż wzrastająca liczba użytkowników profilu zaufanego – dodał minister cyfryzacji.
Obecnie z profilu zaufanego (PZ) korzysta ponad 4 350 000 osób, tylko w poniedziałek (7 października) przybyło ponad 23 tysiące nowych właścicieli PZ.
Jak zaznaczył minister cyfryzacji najważniejsze, aby w dalszym technologicznym rozwoju wygrało podejście, w centrum którego znajduje się człowiek. – Niezależnie od tego jak dużą władzę oddamy maszynom, czy algorytmom to najważniejsza w tym systemie jest rola człowieka – czy jest ich kreatorem, czy tylko wypełnia ich polecenia – mówił szef MC.
Łowcy talentów
„Hackathon jako efektywne narzędzie dla pozyskiwania talentów i innowacji technologii” – to temat kolejnej, zorganizowanej w Jasionce, dyskusji z udziałem ministra cyfryzacji. – Wiele projektów działających obecnie w administracji publicznej zaczęła się na hackathonie. To m.in. nasza aplikacja mObywatel – powiedział szef MC.
Jak zaznaczył - hackathony to przestrzeń, w której twórcy innowacji mają szansę zaprezentować swoje projekty. Jak dodał minister cyfryzacji - jeśli chcemy, aby Polska była krajem innowacyjnym potrzebujemy tych pomysłów.
Minister Marek Zagórski wziął także udział w dyskusji pt. „Polskie banki – liderzy technologii”.
– To, z czego mogą korzystać klienci polskich banków dla wielu jest oczywiste, a oczywiste nie jest. Wiele zagranicznych banków nie daje swoim klientów takich możliwości – powiedział szef MC. Jak podkreślił - to, czego dokonaliśmy w polskim systemie bankowym to przykład świetnej współpracy branży finansowej i branży IT. To także splot dobrych okoliczności, wizjonerstwa tych, którzy wdrażali te nowoczesne rozwiązania i ich konsekwencja.
- Bank, jeśli chce się rozwijać – poza swoją podstawową działalnością - musi stać się także firmą technologiczną – powiedział minister cyfryzacji.
Czy 5G to przełom?
Bezpieczeństwo sieci 5G oraz jej rola w rozwoju gospodarki – to temat kolejnej dyskusji z udziałem ministra cyfryzacji.
- Jeżeli patrzymy na to, co się dzieje – z punktu widzenia biznesu, rozwoju technologicznego – wszystkie pomysły, idee takie jak Internet rzeczy (IoT), czy sztuczna inteligencja (AI), stają się możliwe dzięki 5G – powiedział minister cyfryzacji. – Sieć piątej generacji będzie miała wpływ na społeczne postawy, bo będzie miała wpływ na zmianę naszego otoczenia, szczególnie w miastach. Przykład? Choćby nowa idea smart city – dodał szef MC.
Duża część dyskusji koncentrowała się na zagadnieniach dotyczących bezpieczeństwa sieci 5G. Zdaniem ministra Marka Zagórskiego – mówimy o wykorzystaniu sieci 5G do strategicznych, z punktu widzenia państwa, zadań.
– Z tego powodu nikt nie ma wątpliwości, że trzeba zadbać o bezpieczeństwo 5G, tak jak obecnie dbamy choćby o bezpieczeństwo np. sieci telekomunikacyjnych – mówił Marek Zagórski.
Szef MC dodał, że wprowadzenie sieci 5G jest takim momentem, w którym na kwestie bezpieczeństwa i udziału państwa w tym procesie musimy spojrzeć inaczej, niż do tej pory.
– Państwo powinno zadbać przede wszystkim o to, aby sieć 5G spełniała najwyższe standardy bezpieczeństwa. Musimy wiedzieć, kto jest producentem, kto jest dostawcą. 5G ma tak samo strategiczne znaczenia jak np. sprzęt wojskowy – powiedział minister cyfryzacji.
Przyszłość w dobrych rękach
Ostatnim punktem wizyty szefa MC w Jasionce było spotkanie z uczestnikami Game Design Workshop ARP Games - akceleratora gier wideo.
- Przykładamy bardzo dużą wagę do tego, aby przemysł kreatywny rozwijał się i będzie się rozwijał. Dzięki Wam. Za kilka lat to Wy będziecie liderami. Tego Wam życzę – powiedział na spotkaniu minister cyfryzacji.
Organizowany w Jasionce pod Rzeszowem Kongres 590 to forum wymiany idei i doświadczeń polskich specjalistów z zakresu biznesu, nauki, polityki i legislacji. Celem dyskusji jest wytyczenie nowych kierunków rozwoju państwa.  W tegorocznym Kongresie wzięli udział m.in. Prezydent RP – Andrzej Duda i Premier Mateusz Morawiecki.
 
Wydział Komunikacji
Ministerstwo Cyfryzacji

 

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz