zamosc.tv

Wernisaż wystawy Bohdana Butenko i inauguracja Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki

dodano: 05.09.2019

Twórczość Bohdana Butenki i literatura łączą pokolenia 
w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Od 13 do 15 września w Centrum Spotkania Kultur zagości lubelska odsłona ogólnopolskiego Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej OJCE I DZIATKI. Centrum Spotkania Kultur po raz pierwszy włącza się do akcji koordynowanej przez Fundację Czas Dzieci, a festiwal zainauguruje w tym miejscu wernisaż prac wybitnego polskiego rysownika i ilustratora Bohdana Butenki, który odbędzie się w środę o godzinie 18:00 w Galerii Wystaw Czasowych na poziomie +1.
Festiwal w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zainauguruje wernisaż instalacji wystawienniczej „Dziura w całym! Bohdan Butenko. Ilustracje”. To próba przybliżenia publiczności szerszego spektrum twórczości ilustratorskiej Bohdana Butenki ze szczególnym ukłonem w stronę najmłodszych. Jest zainspirowana jego sposobem myślenia o książce, bazuje na ciągłym dialogu z odbiorcą, wielowątkowości oraz przenikaniu się dwóch rzeczywistości: słowa i obrazu. Zaś w sobotę, w CSK Tomasz Karolak będzie czytał dzieciom w formule „Męskiego Czytania”.
Założeniem Festiwalu jest angażowanie w działania całych rodzin, dlatego właśnie większość atrakcji została zaplanowana na weekend. „Rodzina to miejsce, gdzie utrwalają się pozytywne nawyki czytelnicze, a książka może stać się pretekstem do wspólnych zabaw, rozmów, może kształtować i wzmacniać relacje.” - wyjaśnia dyrektor Festiwalu, Agnieszka Karp-Szymańska.
„Zapraszamy do udziału w festiwalu nie tylko rodziców, ale również dziadków. Spotkania z kulturą to doskonały pretekst aby pogłębiać i wzmacniać więzi rodzinne oraz odkrywać wspólne pasje.” –dodaje Grzegorz Orzełowski, dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
W kolejne dni dzieci spotkają najznakomitszych autorów i ilustratorów. Wszystkie spotkania zostały przygotowane w interaktywnych formach, które mają angażować, a czasami także zaskakiwać młodego odbiorcę.  
Wśród gości festiwalu będą: Bohdan Butenko, Tomasz Jastrun, Wojciech Cesarz, Renata Piątkowska, Joanna Fabicka, Tomasz Samojlik, Piotr Socha, Marcin Bruchnalski, Małgorzata Swędrowska, Agnieszka Tyszka, Dominika Czerniak-Chojnacka oraz Jarosław Kaczmarek.  
Szczególnie ciekawą propozycją jest Ostry Dyżur Literacki, podczas którego w scenografii gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w lekarskich kitlach będą diagnozować nietolerancje czytelnicze oraz rekomendować wartościowe książki. Książki te będą dobierane indywidualnie do wieku, preferencji i dotychczasowych doświadczeń czytelniczych, ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości. To tylko niektóre z propozycji programowych.
Na dzieci czekają również: ,,Drzewo opowieści’’, warsztat ,,Gigantycznej kaligrafii’’, warsztat o marzeniach i strachu na podstawie ,,Czarnoksiężnika z Krainy Oz’’, organizowane we współpracy z Domem Słów oraz wiele, wiele innych atrakcji.
Cały program dostępny na stronie:
Lublin: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-lublin/
Zamość: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-zamosc/
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Program

Termin: 13.09.2019 r. godz. 18.00
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych, poziom +1 

Wernisaż wystawy „Dziura w całym!” Bohdana Butenki
Wystawa ma przypomnieć twórczość mistrza dziadkom, rodzicom i przedstawić ją dzieciom. Wszystkich zaskoczyć i zainspirować do odkrywania jej na nowo z nieco innej, przewrotnej perspektywy. Dziur w książkach mistrza nie brakuje, jak choćby ta wycięta w stronach jednej z książek – dziurka od klucza, przez którą można podejrzeć to, co zdarzy się za chwilę. Ekspozycja jest próbą przybliżenia szerszego spektrum twórczości ilustratorskiej Bohdana Butenki publiczności, ze szczególnym ukłonem w stronę najmłodszych. Jest zainspirowana jego sposobem myślenia o książce, bazuje na ciągłym dialogu z odbiorcą, wielowątkowości, przenikaniu się dwóch rzeczywistości: słowa i obrazu.
*Wystawa czynna dla zwiedzających w dniach od 14 do 28 września 2019 roku. Otwarta codziennie w godzinach 10:00-20:00 (oprócz poniedziałków). Wstęp bezpłatny.

Termin: 14.09.2019 r. godz. 16:00-18:00 (16:30-16:50 – przerwa)
Miejsce: Małe CSK oraz Sklepik kulturalny, poziom 0
Spotkanie autorskie z Piotrem Sochą + kreatywny warsztat rodzinny. Na zakończenie warsztatu krótka wycieczka na dach z oprowadzaniem po Miejskiej Pasiece Artystycznej, połączona z degustacją miodu.

Piotr Socha – jeden z najpopularniejszych polskich ilustratorów prasowych, znany z rysunków pełnych poczucia humoru. Daj się zaprosić do magicznego królestwa pszczół. Przyjrzyj się z bliska, jak są zbudowane, zajrzyj do ich domu, poznaj ich zwyczaje...
Spotkanie z autorem książki „Pszczoły” będzie połączone z kreatywnym warsztatem rodzinnym, po którym wybierzemy się na wspólną wycieczkę na dachy CSK. Tam, razem z pszczelarzem z Miejskiej Pasieki Artystycznej – Marcinem Sudzińskim, przyjrzymy się pszczołom z bliska. 
*W przerwie pomiędzy spotkaniem a warsztatami, autor będzie podpisywał swoje książki w Sklepiku Kulturalnym
**Wstęp bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Rezerwacje przyjmujemy od 27 sierpnia 2019 r. pod adresem rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl.
Więcej informacji o zapisach znajdziecie Państwo na stronie: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-lublin.

Termin: 14.09.2019 r. godz. 15:30-18.30
Miejsce: Sklepik Kulturalny, poziom 0

Ostry Dyżur Literacki
W scenografii gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki, indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych, ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.
*Wstęp bezpłatny – bez zapisów.

Termin: 15.09.2019 r. godz. 18:00-19:00
Miejsce: Galeria mała, poziom 0

Męskie czytanie z Tomaszem Karolakiem
W założeniu to cykl, pokazujący zwłaszcza chłopcom w wieku10+, że książki to nie tylko sprawa dla dziewczyn i istnieją książki dotyczące ich zainteresowań. Chcemy pokazać, że stereotyp mówiący o tym, że mężczyźni nie czytają jest błędny. W ramach cyklu, z dziećmi spotykają się i czytają mężczyźni uchodzący za synonim męskości i jednocześnie budzący podziw i szacunek. Współpracowali z nami m.in. Krzysztof Hołowczyc, Robert Makłowicz, Mariusz Czubaj, Tomasz Schimscheiner, Jerzy Trela, Marcin Wroński, Marcin Rogacewicz, Maciej Jadowski, kpt. Janusz Zbierajewski, zawodnicy klubu sportowego Rugby Ogniwo Sopot.

*Wstęp bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Rezerwacje przyjmujemy od 27 sierpnia 2019 r. pod adresem rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl.
Więcej informacji o zapisach znajdziecie Państwo na stronie: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-lublin. 


 


Ewa Dados Jabłońska
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie



Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz