gminazamosc.tv

Bursztyn zamiast paliwa

dodano: 13 lipca 2019

Aż 15 kg bursztynu znaleźli w przerobionym zbiorniku paliwa funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Dołhobyczowa. Ukraiński kierowca przyznał się do próby przemytu.

Osobową mazdę na ukraińskich numerach rejestracyjnych funkcjonariusze celno-skarbowi z przejścia granicznego w Dołhobyczowie skontrolowali w środę, 
10 lipca. Najpierw pojazd trafił do prześwietlenia na urządzeniu rtg. Po interpretacji obrazu ze skanowania funkcjonariusze nabrali pewności, że w samochodzie ukryty jest przemyt i skierowali auto do szczegółowej rewizji.
W odpowiednio przerobionym zbiorniku paliwa ujawnili nieobrobiony bursztyn - prawie 15 kg. Były to bryły różnej wielkości - od drobnych po okazałe żywiczne kamienie. Wartość rynkową zatrzymanego towaru funkcjonariusze celno-skarbowi wstępnie oszacowali na ok. 29 tys. złotych.
Kierujący pojazdem obywatel Ukrainy odmówił składania wyjaśnień. Stwierdził jedynie, że bursztyn nie jest jego własnością, a przez granicę przewoził 
go na czyjąś prośbę.
Funkcjonariusze KAS zajęli bursztyn, a przeciwko kierowcy wszczęli postępowanie karne skarbowe. Na poczet grożącej mu kary grzywny mężczyzna wpłacił 7 tys. złotych.
***
W ostatnich miesiącach obserwowane jest nasilenie prób przemytu bursztynu 
do Polski. Od stycznia br. funkcjonariusze lubelskiej KAS zajęli już ponad 550 kg tej kopaliny. Zgodnie z obowiązującymi przepisami bursztyn można legalnie wwieźć do Polski i Unii Europejskiej pod warunkiem opłacenia należności przywozowych.

Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

 

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz