gminazamosc.tv

"Ipilimumab" nowy tomik poezji i spotkanie autorskie z księdzem Rafałem Pastwą

dodano: 13 czerwca 2019

18 czerwca o godzinie 18:00 w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się spotkanie autorskie z poetą księdzem Rafałem Pastwą w związku z wydaniem nowego tomu wierszy pod tytułem „Ipilimumab”. Wiersze przeczyta Jarosław Tomica, będzie można nabyć tomik i otrzymać autograf od autora.

Autor spotka się z publicznością i opowie o swoim nowym tomie wierszy. Kilka z nich zostanie przeczytanych głośno i poddane dyskusji. Ksiądz Rafał Pastwa w swojej poezji poświęca uwagę między innymi Lublinowi, gdzie mieszka i pracuje. Publikacja jest opatrzona rekomendacją Ernesta Brylla. 
W imieniu autora zapraszamy wszystkich miłośników i autorów poezji. Spotkanie odbędzie się 
w przestrzeni wystawienniczej (dawna kasa i sklepik, wejście do budynku od strony ulicy Skłodowskiej), Aleja Kultur poziom 0, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
„Dlaczego „Ipilimumab” to tytuł tomu moich wierszy? Nie wiem czy literatura ma współcześnie możliwość stawania się przeciwciałem blokującym nieznośną pustkę i bezsens ponowoczesnego, nieufnego świata. Nie wiem. Po prostu nie wiem. Dla mnie takim przeciwciałem jest z pewnością pisanie i przebywanie ze słowami.”- mówi autor, Rafał Jakub Pastwa
„Ipilimumab” to kilkadziesiąt utworów poetyckich – zebranych w jednym miejscu. Zarówno wiersze rozproszone w „Pokoju mojej samotności”, jak i te z pozostałych miejsc znalazły się w bliskim sąsiedztwie utworów najnowszych, na które musiałem czekać wiele lat. Wiersze najnowsze powstały właśnie Lublinie, gdzie wyjątkowo szorstkie jest szare niebo i szorstki wieje wiatr.    
Ipilimumab to ludzkie przeciwciało blokujące antygen CTLA-4, przez co zwiększa możliwości układu odpornościowego człowieka. Odkrycie Jamesa P. Allisona, amerykańskiego immunologa, ma dziś zastosowanie w terapii nowotworowej. Chodzi zatem o przedłużanie ludzkiego życia.
Tomik poleca Ernest Bryll: „Wiersze przeczytałem i warto je było przeczytać, więc chyba warto je było napisać. A to czy jest teraz czas dla poezji to już lamenty niepotrzebne. Zawsze był i nigdy go nie było. Wreszcie wiersze pisze się bez tzw. „commonsensu” bo i niby po co tak dziwnym słowem, co przez dziwność szuka prawdziwości. Nie do druku, a jednak druku dochodzą, jakoś tam trafiają do innych,
 a od innych do nas jak odbite echo… No, wszystko biurokratycznym słowem nie daje się wyjaśnić, ale
 i ja bym tak sobie poszedł z psem na spacer, stracił trochę oddechu przy Bramie wietrznej i wszedł wreszcie na strych Lublina, aby popatrzeć w niebo”.
Rafał Jakub Pastwa to poeta, teolog, dziennikarz, społecznik, prezbiter. Autor trzech tomów poetyckich oraz publikacji naukowych, w tym z zakresu medioznawstwa. Kierownik redakcji „Gościa Niedzielnego” w Lublinie. Członek i były prezes stowarzyszenia „Agape”. Nagrodzony lubelskim „Angelusem” w dziedzinie kultury medialnej (2016 r.). Jego najnowsze wiersze zostały opublikowane w czasopiśmie „Akcent”.


Ewa Dados Jabłońska
 

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz