zamosc.tv

Zamojscy Terytorialsi ćwiczyli na zaporze w Nieliszu

dodano: 20.05.2019

W miniony weekend ponad pół tysiąca żołnierzy OT z 25 Batalionu Lekkiej Piechoty z Zamościa ćwiczyło w swoim stałym rejonie odpowiedzialności. Jednym z głównych zadań była ochrona i obrona infrastruktury krytycznej w Nieliszu.

19 maja br., kilkudziesięciu żołnierzy OT z batalionu zamojskiego realizowało zadania 
z zakresu ochrony infrastruktury krytycznej w Nieliszu, a dokładnie na zaporze i elektrowni wodnej. Ćwiczono różne warianty działań w przypadku pojawienia się zagrożenia obiektu. Tego typu ćwiczenia, polegające na rozpoznawaniu, ochronie i obronie infrastruktury krytycznej występującej w danym rejonie odpowiedzialności, należą do podstawowych zadań Terytorialsów.
Inni żołnierze z 25 blp, w ramach swoich szkoleń rotacyjnych realizowali zadania 
w kilku lokalizacjach, m.in. w Stefankowicach, Tomaszowie Lubelskim, Majdanie Sopockim, Tereszpolu i Potoku Wielkim, a także na strzelnicach w Srebrzyszczu, Zamościu 
i Hrubieszowie. Ćwiczono taktykę i doskonalono umiejętności strzeleckie.  
Szkolenia w SRO realizowane poza poligonami i wojskowymi placami ćwiczeń to istota formacji OT na całym świecie. Są one prowadzone głównie w miejscowościach i na szlakach komunikacyjnych. Tego typu szkolenia to nie tylko wykorzystywanie terenu, ale także obiektów cywilnych, jak np. strzelnice. Jednym z głównych celów szkoleń w SRO jest zapoznanie żołnierzy z uwarunkowaniami terenu i zabudowy, a także poprawa świadomości społeczności lokalnych. Organizacja takich ćwiczeń możliwa jest dzięki wsparciu władz lokalnych - powiatowych, gminnych oraz sołectw.  
W Wojskach Obrony Terytorialnej szkolenia w SRO stanowią praktyczny wymiar tzw. „mobilności szkoleniowej”, czyli zdolności szkolenia kompanii lekkiej piechoty na terenie powiatu, który jest jej rejonem działania.

kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz