NIK chroni porządek prawny RP
dodano: 10.05.2019Obywatele mają prawo żyć w państwie praworządnym, przejrzyście i gospodarnie zarządzanym. Mają prawo mieć do tego państwa zaufanie. NIK skutecznie pomaga to zaufanie budować, m.in. poprzez kontrole finansowe – powiedział Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski podczas specjalnego wystąpienia o fundamentalnej roli Izby w demokratycznym państwie prawa, skierowanego do studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Temat kluczowego miejsca kontroli państwowej we współczesnej demokracji powraca ostatnio często, co związane jest ze stuleciem odrodzonej państwowości polskiej. Nigdy bowiem dość przypominania, że działalność władzy publicznej - zarówno centralnej, jak i samorządowej - i sposób, w jaki gospodaruje ona publicznymi środkami, musi podlegać ścisłej kontroli. Organem, który w imieniu społeczeństwa tę kontrolę sprawuje, jest w Polsce właśnie Najwyższa Izba Kontroli, konstytucyjny audytor, wyposażony w prawo zgłaszania propozycji ulepszeń w funkcjonowaniu państwa poprzez wnioski de lege ferenda.
Wykład specjalny Prezesa NIK dla studentów KUL w ramach cyklu "Pro publico bono - KULtura człowieka i społeczeństwa"
Obywatele mają prawo żyć w państwie praworządnym, przejrzyście i gospodarnie zarządzanym. Mają prawo mieć do tego państwa zaufanie. NIK skutecznie pomaga to zaufanie budować poprzez kontrole finansowe, dotyczące wykonania budżetu państwa, kontrole zgodności realizacji zadań z obowiązującymi wymogami oraz kontrole wykonania zadań, badające skuteczność i efektywność działania kontrolowanych organów i jednostek.
Konstytucja stanowi, że NIK odpowiada tylko przed Sejmem. Podległość ta dotyczy jedynie raportowania o swej działalności, bo sposób dochodzenia do ustaleń kontroli i wnioski z nich wywodzone należą do wyłącznych kompetencji samej Izby.
Prezes NIK wpisuje się do księgi pamiątkowej KUL i udziela wywiadu lokalnym mediom
O randze, jaką u zarania nowoczesnej państwowości polskiej przywiązywano do kontroli państwowej, świadczy fakt, że Izba była wśród pierwszych instytucji powołanych w II RP. Ustrój odradzającej się Rzeczypospolitej zyskiwał w ten sposób organ nowoczesny, a zarazem kontynuujący ideę pielęgnowaną od czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów - ideę fundamentalnej potrzeby kontrolowania finansów państwa, mających swe źródło przecież poprzez zbiorowy wysiłek obywateli.
Wspólna historia Polski i Izby potwierdziły, że jedna bez drugiej nie mogłaby funkcjonować. NIK poprzez umocowanie konstytucyjne stanowi jeden z filarów państwa prawa i może należycie wykonywać swoje ustawowe powinności wobec obywateli. Państwo dzięki Izbie otrzymuje precyzyjny, wiarygodny, wnikliwie sporządzony obraz własnego funkcjonowania w różnych sferach i o różnej skali. Obywatele państwa mogą dzięki temu dowiedzieć się, jak realizowany jest interes publiczny - także w sferach bardzo namacalnych, jak ochrona bezpieczeństwa, zdrowia czy praw człowieka. Wiele kontroli NIK odbiło się szerokim echem w mediach, a sformułowane w efekcie tych kontroli wnioski pokontrolne, zrealizowane następnie przez właściwe organy administracji, pomogły odesłać wiele negatywnych zjawisk w życiu publicznym do historii.
Aktualności
więcej-
XVII Sesja Rady Miasta Zamość
- Nietrzeźwy cyklista zatrzymany podczas akcji "Jednośladem bezpiecznie przez wakacje"
- Pijany 52-latek jechał hulajnogą elektryczną
- „Dobry Start” z ZUS od lipca
- Lato w kinie - wakacyjna promocja!
- Pomóż Dawidowi
- ZOO NOCĄ 2025 r.
- Szef grupy przestępczej oszukującej na tzw. amerykańskiego żołnierza zatrzymany
Komentowane Aktualności
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Dzień Dziecka na Zamczyskach (1)
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025 r. (3)
- Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (1)
- Rusza budowa strategicznego odcinka S17! (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (64)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (122)
- Gniewosz plamisty (5)
- XVI Sesja Rady Miasta Zamość (488)
- Dziękuję i życzę (1622)
- 18-latek wjechał w drzewo (2)
- Podsumowanie kampanii Rafała Trzaskowskiego (66)
- Dziękuję i życzę (1622)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
Przejazd kolejowy przy Rotundzie
dodano: 06.06.2025Z uwagi na przesunięcie terminu zakończenia robót przez PKP na przejeździe kolejowym przy drodze Męczenników Rotundy otwarcie przejazdu i przywrócenie ruchu planowane jest do dnia 14.06.2025.
Zobacz materiałTrwa nabór do służby kontraktowej w NOSG
dodano: 24.06.2025
Nadbużański Oddział Straży Granicznej w dalszym ciągu prowadzi nabór do służby kontraktowej. Kontrakty będą mogli zawierać zarówno byli funkcjonariusze, jak i osoby dotychczas niezwiązane ze służbą. W 2025 roku do służby kontraktowej w Nadbużańskim Oddziale SG przewidziano nabór do 100 osób. Głównym zadaniem nowo przyjętych funkcjonariuszy będzie fizyczna ochrona granicy państwowej, w szczególności na odcinkach zagrożonych nielegalną migracją. Jest również specjalna oferta służby dla byłych funkcjonariuszy SG. Będą oni mogli bowiem pełnić służbę w nowo powstającym centrum monitoringu w komendzie NOSG w Chełmie.
Zobacz materiałInformacja publiczna – ile ochrony, ile jawności?
dodano: 17.06.2025Jak pogodzić transparentność organizacji z ochroną danych osobowych? Tym tematem zajmą się uczestnicy seminarium o udzielaniu informacji publicznej. Już 25 czerwca odbędzie się w Lublinie.
Zobacz materiałPasażerki ranne w wypadkach
dodano: 25.06.2025
Ustalamy dokładne okoliczności i przyczyny wypadków do których doszło wczoraj na terenie powiatu biłgorajskiego. Przyczyną pieszego z nich było najechanie na tył pojazdu przez pijanego 25 – latka, który nie posiadał uprawnień do kierowania. W drugim przypadku 42 – latka kierując Volkswagenem chcąc skręcić w drogę gruntową doprowadziła do zderzenia z wyprzedzającym ją samochodem. W obydwu przypadkach ranne zostały pasażerki. Apelujemy o trzeźwość i rozsądek za kierownicą.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)