zamosc.tv

Startupy z całej Europy w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym

dodano: 15.02.2019

W czwartek, 14 lutego br. zakończyła się trwająca 3 dni akceleracja w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym w ramach projektu Impact Connected Car. Pierwszy w Polsce bootcamp gościł 38. startupów z całej Europy, które prezentowały innowacyjne rozwiązania w branży motoryzacyjnej. Najlepsze zespoły będą teraz walczyły o dotację podczas kolejnej rundy w Madrycie.

W Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym (LPNT) odbył się trzydniowy (12-14 lutego br.) bootcamp, w którym wzięło udział 38. zespołów z Francji, Hiszpanii, Turcji, Izraela, Ukrainy, Niemiec, Anglii, Irlandii oraz Polski. Na wstępie uczestnicy poznali inicjatywy Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego i dowiedzieli się jak ważną rolę odgrywa Lubelszczyzna we wspieraniu przedsiębiorczości. Pozostały czas był przeznaczony na rozpoznanie potrzeb startupów oraz rozmowy z inwestorami i dużymi korporacjami (FIA, PSA Automobiles). Zespoły wzięły też udział w warsztatach z prezentacji przed inwestorami, by lepiej przygotować się do walki o udział w kolejnym etapie programu. Każdy startup miał 5 minut na przedstawienie swojego pomysłu przed komisją, składającą się ze specjalistów LPNT i partnerów konsorcjum. Komisja wybrała 24. pomysłodawców, którzy przeszli do kolejnej rundy akceleracji. Następny Bootcamp odbędzie się w Madrycie.
„Startupy, które tworzą innowacyjne pomysły spowodują, że to co teraz wydaje się czystą fantastyką już niedługo stanie się faktem. Świat autonomicznych samochodów, które będą nas wozić jako pasażerów zbliża się szybkimi krokami. Dzięki takim projektom jak Impact Connected Car najzdolniejsi wynalazcy otrzymują wsparcie światowych specjalistów, a także przybliżają nam technologiczną przyszłość.” – argumentował Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Wszystkie startupy za cel postawiły sobie podniesienie komfortu i jakości życia człowieka. Przykładem rozwiązania jakie zostało zaprezentowane, jest oprogramowanie analizujące zachowanie kierowcy w trakcie prowadzenia samochodu. Specjalne algorytmy są w stanie rozpoznać mimikę twarzy i wywnioskować, kiedy wskazuje ona np. na silne zdenerwowanie. W efekcie oprogramowanie może uniemożliwić dalszą jazdę, by nie przenosić agresji na drogę, czy też zareagować, kiedy wykryty zostanie zawał serca, omdlenie lub zaśnięcie kierowcy. Innym pomysłem jest urządzenie informujące z wyprzedzeniem o możliwej awarii samochodu na podstawie zbieranych danych (analizie drgań, dźwięków i parametrów). Dzięki temu można zoptymalizować styl jazdy, co wpłynie na jej ekonomiczność, a tym samym przełoży się na spore oszczędności i ekologię. Wyróżnić należy również rozwiązania, które, dzięki analizie dużej ilości danych oraz sztucznej inteligencji, są w stanie w komunikacji z naszym kalendarzem ustalić najbardziej optymalną trasę, wskazując przy tym punkty usługowo-handlowe. To pozwoli zaoszczędzić kierowcy jak najwięcej czasu. Wszystkie rozwiązania zostały zaprezentowane przez prężnie rozwijające się firmy, które generują dochód, a w przyszłości będą zmieniać świat.
 Lista 24 startupów, które przeszły do kolejnego etapu:
1. Zify SAS
2. Capricode
3. Xmotion
4. Ainomaly Sofware
5. Go To-U
6. Discoperi
7. MakeMyDay
8. Secmotic Innovation
9. Safemode
10. BeNomad
11. 2hire
12. PARQUERY AG
13. BetterWorld
14. Ozone Drive
15. Savecode
16. Anadue Limited
17. Newport IMS
18. Mico Green Technology SL
19. BooksOnMap
20. Letos Technologies
21. Drive Buddy
22. Smart Automotive Solutions / Drivvisor
23. EAST CODERS
24. 25ways
 

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz