gminazamosc.tv

Załóż Profil Zaufany. Już dziś załatwiaj urzędowe sprawy i korzystaj z Internetowego Konta Pacjenta

dodano: 13 lutego 2019

Polacy mogą praktycznie wszystkie sprawy urzędowe załatwiać przez Internet. Wystarczy mieć Profil Zaufany.

Dzięki Profilowi Zaufanemu cały proces przebiega równie sprawnie jak wykonanie internetowego przelewu w banku – szybko, wygodnie i bezpiecznie.
Jedną z najbardziej popularnych e-usług jest możliwość wysłania pisma ogólnego do urzędu. A od niedawna obywatele posiadający Profil Zaufany mogą również korzystać z Internetowego Konta Pacjenta.
- Polacy coraz bardziej przekonują się do możliwości, jakie im daje Internet. Praktycznie każdą sprawę urzędową można załatwić on-line, korzystając z bardzo prostej usługi, jaką jest pismo ogólne do urzędu - mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji. - Do całego szeregu usług elektronicznych dochodzą jeszcze te związane z ochroną zdrowia. Dzięki Profilowi Zaufanemu możemy skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta -  dodaje.
- Internetowe Konto Pacjenta to wygoda dla pacjenta, ale też cenne źródło informacji dla lekarza. Każdego dnia do platformy e-zdrowia trafia informacja o 2 milionach wydanych leków, do której dostęp możliwy jest właśnie przez IKP lub aplikację gabinetową – mówi wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński
Profil Zaufany – Twój internetowy podpis
Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu załatwisz sprawy urzędowe online bez wychodzenia z domu. Dzięki niemu m.in.: złożysz wniosek o wydanie dowodu osobistego, zarejestrujesz online narodziny dziecka, sprawdzisz swój e-PIT, sprawdzisz swoje punkty karne, sprawdzisz, czy auto, które chcesz sprowadzić z zagranicy nie było złomowane (Historia Pojazdu), złożysz i sprawdzisz dokumenty rozliczeniowe w ZUS i US. Złożysz też wniosek o rejestrację działalności gospodarczej, zgłosisz utratę dowodu osobistego, jak i wystąpisz o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, uzyskasz odpis aktu stanu cywilnego…
Profil Zaufany możesz założyć na dwa proste sposoby:
· za pośrednictwem bankowości elektronicznej
lub< · na stronie pz.gov.pl, następnie potwierdzając go w jednym z 1500 Punktów Potwierdzających.
SPRAWDŹ, JAK ZAŁOŻYĆ PROFIL ZAUFANY
Masz sprawę – wyślij pismo ogólne online
Dzięki Profilowi Zaufanemu nie musisz już iść do urzędu, by złożyć pismo: podanie, wniosek, zażalenie, żądanie, czy wyjaśnienie. Wizytę w urzędzie i stanie w kolejce zamień na chwilę przed komputerem.  Możesz je wysyłać bezpłatnie m.in. do urzędów gmin, starostw, urzędów centralnych, urzędów skarbowych, szkół publicznych, czy publicznych zakładów opieki zdrowotnej – czyli instytucji, który mają elektroniczną skrzynkę podawczą na platformie ePUAP.  - Polacy bardzo chętnie korzystają z tej możliwości – mówi minister Marek Zagórski. - Tylko w 2018 r. tą drogą wysłali do urzędów niemal 1,5 miliona pism, a to oznacza 125 tysięcy pism miesięcznie – dodaje.
Pamiętaj, że pismo ogólne użyjesz, jeśli:
· chcesz się skontaktować z danym urzędem,
· przepisy umożliwiają wysłanie pisma przez Internet,
· nie ma specjalnego formularza do załatwienia twojej konkretnej sprawy.
SPRAWDŹ, JAK WYSŁAĆ PISMO OGÓLNE
Internetowe Konto Pacjenta – szybki i łatwy dostęp do danych medycznych
Profil Zaufany umożliwia również korzystanie z Internetowego Konta Pacjenta. IKP to internetowa aplikacja, dzięki której w łatwy, szybki i bezpieczny sposób odnajdziesz informacje o swoich danych medycznych. W jednym miejscu znajdziesz:
· informacje o receptach i skierowaniach wystawionych dla Twoich bliskich,
· informacje o wysokości kwot podlegających refundacji dla poszczególnych produktów leczniczych oraz udzielonych Ci świadczeń w ramach NFZ.
Internetowe Konto Pacjenta daje Ci szereg nowych możliwości:
· otrzymanie recept niezbędnych do kontynuacji swojego leczenia bez konieczności wizyty u lekarza,
· otrzymanie recept od pielęgniarki lub położnej zarówno po osobistym badaniu jak i po konsultacji telemedycznej, na odległość.
· upoważnienie innej osoby do dostępu do Twoich danych medycznych lub informacji o stanie Twojego zdrowia.
· …a już wkrótce w łatwy sposób sprawdzisz i pobierzesz swoją pełną dokumentację medyczną
- Każdy z nas może założyć Internetowe Konto Pacjenta na portalu pacjent.gov.pl – do czego wszystkich Państwa zachęcam. Założenie IKP trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund – zachęca wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
SPRAWDŹ, JAK UZYSKAĆ DOSTĘP DO INTERNETOWEGO KONTA PACJENTA
Screeny z Internetowego Konta Pacjenta oraz komunikat dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/zaloz-profil-zaufany-juz-dzis-zalatwiaj-urzedowe-sprawy-i-korzystaj-z-internetowego-konta-pacjenta
 
Wydział Komunikacji
Biuro Ministra
Ministerstwo Cyfryzacji
 

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz