gminazamosc.tv

Miliony dla seniorów. MRPiPS przyznaje dofinansowanie

dodano: 13 lutego 2019, źródło: www.lublin.uw.gov.pl

Blisko 250 nowych domów i klubów dla seniora może powstać w tym roku dzięki dofinansowaniu z rządowego programu „Senior+”. Pieniądze trafią też do samorządów już prowadzących tego typu placówki. W sumie na ten cel przeznaczonych zostanie 62,6 mln złotych.

Dokumenty w otwartym konkursie tegorocznej edycji programu „Senior+” można było składać do 4 stycznia. W sumie wpłynęło 706 ofert od samorządów ubiegających się o dotacje na utworzenie lub wsparcie Dziennych Domów i Klubów dla seniorów.
 
Do dofinansowania w tegorocznej edycji programu rekomendowano w sumie 664 oferty.
* 243 oferty dotyczą uruchomienia nowych domów i klubów dla seniorów, w których znaleźć ma się 5,6 tys. miejsc. Samorządy w tym przypadku wnioskują o dofinansowanie rzędu blisko 38,1 mln złotych
* 421 ofert to wnioski o dofinansowanie bieżącej działalności istniejących już placówek, które dysponują 11 tys. miejsc. W tym przypadku dotacja ma wynieść ok. 24,5 mln złotych.
W sumie – w obu modułach programu – łączna kwota dofinansowania wynosi 62,6 mln złotych.
 
Wieloletni program „Senior+” jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego.Jego celem jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. W ramach programu rozbudowywana jest sieć Dziennych Domów oraz Klubów „Senior+”.
 
O dofinansowanie ubiegać mogą się gminy, powiaty i samorządy województw. Dotacja może być przeznaczona na utworzenie i wyposażenie Dziennych Domów i Klubów „Senior+”.
* W pierwszym przypadku dofinansowanie może wynieść maksymalnie 300 tys. złotych
* Na utworzenie klubów dla seniorów można dostać z kolei 150 tys. złotych dotacji
W ten sposób sfinansowane może być nawet 80 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania.
 
Dofinansowana z budżetu państwa może być również bieżąca działalność istniejących już placówek. W tym przypadku dotacja nie może stanowić więcej niż 40 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania.
* Na utrzymanie jednego miejsca w Dziennym Domu „Senior +” można uzyskać miesięcznie nie więcej niż 300 złotych dofinansowania
* Z kolei utrzymanie jednego miejsca w Klubie „Senior +” może być dofinansowane kwotą do 200 złotych miesięcznie
 
Placówki tego typu to miejsca, w których osoby starsze nie tylko mogą spędzać czas korzystając z oferty kulturalnej czy zajęć sportowych, ale również mają zapewnione posiłki oraz opiekę i pomoc w czynnościach dnia codziennego. Kluby „Senior +” działają w uproszczonej formule, żeby z programu mogły skorzystać również mniejsze gminy.
 

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz