gminazamosc.tv

Uroczyste otwarcie wystawy ,,Portret kobiety - historie malowane”

dodano: 12 lutego 2019

Andrzej Urbański Dyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy "Portret kobiety - historie malowane", 
 17 lutego 2019 r., o godz. 14.00. Sale wystaw czasowych Muzeum Zamojskiego w Zamościu ul. Ormiańska 24.

"Portret kobiecy jest jednym z najpopularniejszych tematów w sztuce. Pojawiał się w twórczości niemal wszystkich artystów. Wizerunek kobiety nigdy nie był jednolity, był odzwierciedleniem filozofii i idei danego okresu. Uwzględniał stereotypy, zwyczaje i obyczaje epoki, w której był przedstawiany. Dopiero XIX wiek przyniósł znaczne zmiany w postrzeganiu statusu społecznego kobiety. Przemiany obyczajowe, postępująca emancypacja kobiet i ich coraz pełniejszy udział w życiu społecznym spowodowały, że portret damy wykształconej, pełnej wdzięku stał się tematem szczególnie chętnie podejmowanym. Wystawa ,, Portret kobiety-historie malowane” ukazuje płeć piękną w kontekście wyboru własnej ścieżki życiowej. Kobieta przestaje być tylko ,,ozdobą salonu”, staje się partnerką mężczyzny. Choć nadal zobligowana jest do odgrywania roli strażniczki domowego ogniska emanuje siłą i odwagą w podejmowaniu życiowych decyzji. Każdy portret to opowieść o kobiecie snuta przez artystę.
Wystawa prezentuje dzieła najwybitniejszych polskich artystów takich jak: Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Wojciech Weiss, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Władysław Czachórski, Antoni Piotrowski, Olga Boznańska, Wojciech Bergman, Wojciech Korneli Stattler, Stanisław Lentz, Aniela Pająkówna, Maria Rużycka, Irena Zbigniewiczowa, Tytus Czyżewski, Jacek Mierzejewski, Marcin Samlicki, Czesław Rzepiński, Aleksander Blonder, Fryderyk Pautsch, Wincenty Wodzinowski, Ksawery Kaniewski, Teodor Grott.
Na wystawie zgromadzono prace ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Podkarpackiego w Krośnie i Muzeum Zamojskiego w Zamościu."Maciej Zwolan
 

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz