gminazamosc.tv

Poezja miłosna po raz 12!

dodano: 08 lutego 2019

Jak Polska długa i szeroka także Krasnystaw dbając o wizerunek miasta sprzyjającego twórczości poetyckiej, zachęca w regulaminie ogólnopolskiego konkursu, aby „dać upust swym szałom miłosnym i porywom twórczym”. Już niebawem, bo 16 lutego o godz.16:00 w Krasnostawskim Domu Kultury odbędzie się finał XII edycji Konkursu Twórczości Miłosnej „Ja Cię kocham, a Ty pisz!” im. Mariusza Kargula.

W tym roku po lekturze ponad 600 wierszy pytanie postawione przez jurora Marcina Jurzystę wciąż jest aktualne: „Czy warto jeszcze pisać wiersze o miłości? Skoro przez stulecia – ba, tysiąclecia napisano ich już tyle? Odpowiedź może być tylko jedna – tak. Piszmy, próbujmy jeszcze raz nazwać, opowiedzieć to, co każdy człowiek przeżywa choćby raz w życiu. Opowiedzieć w sposób oryginalny, własny. Czy prostota i bezpretensjonalność może być kluczem do sukcesu, czy uważność? Uważne przyglądanie się światu, odczytywanie i zapisywanie drobnych zdarzeń.”
Na wiele tych intrygujących pytań postarają się skierować uwagę uczestników jurorzy tegorocznej edycji Konkursu: Jadwiga Demczuk (poetka, współpracuje z „Monitorem Wołyńskim”), Dorota Ryst („Salon Literacki”, juror w ogólnopolskich konkursach literackich) - przewodnicząca i Marcin Jurzysta (doktor literaturoznawstwa, krytyk literacki).
Po wyłonieniu laureatów z 270 nadesłanych zestawów wierszy, z czego najmłodszy autor ma 11 lat, organizatorzy czyli Krasnostawski Dom Kultury i jurorzy zapraszają na rozstrzygnięcie, któremu towarzyszyła będzie opowieść słowno-muzyczna o miłości dwojga znakomitych autorów piosenek - Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory. Miłości niełatwej, która zaowocowała pięknymi piosenkami, a możemy ja poznać m.in. z listów zebranych w książce „Listy na wyczerpanym papierze”. Opowie o tym niezwykłym związku Dorota Ryst - poetka, animatorka kultury, zajmująca się od wielu lat tropami i biografiami literackimi. Piosenki zaśpiewa Julia Pawłowska a akompaniować jej będzie Joanna Dojnikowska – oczywiście z repertuaru Osieckiej i Przybory.
Zapraszamy do Sali Muzycznej KDK. Wstęp wolny!

 

 

 

KDK
 

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz