zamosc.tv

Z nowym rokiem duże rodziny zyskają jeszcze więcej

dodano: 11.01.2019

Spore zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Od 1 stycznia 2019 r. upoważniająca do wielu zniżek karta przysługuje tym rodzicom, którzy mają lub w przeszłości mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci – bez względu na ich wiek w chwili składania wniosku.

– Zdecydowaliśmy się na poszerzenie kręgu osób, które mogą korzystać z Karty Dużej Rodziny, ponieważ chcemy docenić trud, jaki rodzice włożyli w wychowanie trójki, czwórki czy większej liczby dzieci. W ostatnim czasie m.in. dzięki programowi „Rodzina 500+” sytuacja materialna dużych rodzin zdecydowanie się poprawiła. Nie możemy jednak zapominać o tych, którzy decydowali się na wychowywanie dużej liczby dzieci wcześniej. Właśnie dlatego od początku 2019 roku wszyscy, którzy wychowali co najmniej troje dzieci, mają prawo do zniżek – bez względu na to, w jakim wieku są dzisiaj te dzieci – wyjaśnia Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Więcej osób uprawnionych do Karty Dużej Rodziny
1 stycznia 2019 r. wszedł w życie przepis dający możliwość przyznania KDR tym rodzicom, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci – bez względu na ich wiek w chwili składania wniosku. W projekcie budżetu na 2019 na Kartę Dużej Rodziny przeznaczono 40,8 mln złotych – to ponad 12 mln złotych więcej niż w roku 2018.
Karta tradycja oraz mobilna Karta Dużej Rodziny
Dzisiaj z Karty Dużej Rodziny korzysta ponad 2 mln osób – to o ponad 140 proc. więcej niż przed trzema laty. Kartę tradycyjną posiada 2,1 mln osób, z czego 1,23 mln dzieci i 0,87 mln rodziców.
– „Z początkiem 2018 roku wprowadziliśmy również mobilną wersję Karty Dużej Rodziny. To nowoczesne rozwiązanie, które znacznie ułatwia korzystanie z karty, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Korzysta z niej obecnie 226,4 tys. – mówi minister Rafalska. Z mKDR korzysta 137,1 tys. dzieci oraz 89,2 tys. rodziców
5 tys. partnerów Karty Dużej Rodziny
– „Zmieniliśmy sposób pozyskiwania partnerów wpierających Kartę Dużej Rodziny. Dzisiaj zajmuje się tym organizacja pozarządowa, co znacznie usprawniło cały proces. Efekty widać – ponad 4-krotny wzrost liczby partnerów, a co za tym idzie – więcej miejsc, w których można skorzystać ze zniżek”– zaznacza minister rodziny. W 2015 r. w programie uczestniczyło 1,2 tys. partnerów. Dzisiaj jest ich już niemal 5 tys., a ze zniżek można korzystać w 22 tys. lokalizacji.
Gdzie złożyć wniosek?
Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny można składać w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania lub dużo sprawniej i szybciej za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia (www.empatia.mrpips.gov.pl).

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz