zamosc.tv

Ćwiczenia Aanakonda-18” w woj. lubelskim zakończone

dodano: 13.12.2018

– Dziękuję za państwa zaangażowanie w te ćwiczenia i dzisiejszą obecność. To jest rzecz niezwykle ważna żebyśmy współpracę między wszystkimi naszymi służbami, również z cywilnymi cały czas rozwijali. To jest gwarancja naszego bezpieczeństwa dla państwa polskiego, dla naszego województwa, dla bezpieczeństwa ludności cywilnej i im lepiej będziemy przygotowani na wszelkie okoliczności, tym szybszy będzie rozwój gospodarczy, rozwój społeczny – mówił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek podczas otwarcia konferencji podsumowującej międzynarodowe ćwiczenia „Anakonda-18”.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele służb, które brały udział w ćwiczeniach. Zostali oni uhonorowani podziękowaniami i dyplomami za wkład w przygotowanie i wzorowe przeprowadzenie ćwiczeń. Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek otrzymał od Dowództwa Operacyjnych Sił Zbrojnych pamiątkowy grawerton.
„ANAKONDA-18” było kolejnym, odbywającym się co dwa lata ćwiczeniem organizowanym przez Polskę. W kalendarzu przedsięwzięć Polskich Sił Zbrojnych „ANAKONDA-18” było największym tegorocznym ćwiczeniem. Wzięli w nim udział przedstawiciele sił sprzymierzonych z 10 krajów w liczbie ok. 17 500 z czego ponad 12 000 żołnierzy ćwiczyło na obszarze Rzeczypospolitej zaś pozostałe ponad 5 000 żołnierzy na terenie krajów nadbałtyckich (Litwa, Łotwa i Estonia) oraz w akwenie  Morza Bałtyckiego .
Zasadnicza część ćwiczenia podzielona była na dwie fazy. Faza pierwsza określona była nazwą „LIVEX” a realizowana była w dniach 7-16 listopada. Faza druga, nazwana „CPX” stanowiła ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo, prowadzone w dniach 26 listopada – 6 grudnia br.  W ćwiczenie „ANAKONDA-18” zaangażowany był także tzw. układ pozamilitarny. W związku z powyższym, w tzw. części „LIVEX” na obszarze woj. Lubelskiego rozegrano dwa epizody.
Pierwszy epizod miał miejsce na terenie powiatu bialskiego i określony był jako Wzmocnienie Straży Granicznej na odcinku województwa lubelskiego. Drugi epizod rozgrywany był w obszarze przyległym do Zakładów Azotowych Puławy i miał na celu przećwiczenie ochrony infrastruktury krytycznej.
W części określanej jako „CPX” przedstawiciele administracji zespolonej w województwie weszli w skład tzw. Grupy Operacyjnej Wojewody Lubelskiego realizując zadania przesłane z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Całość ćwiczenia „ANAKONDA-18” koordynowało w imieniu Wojewody Lubelskiego kierownictwo WBiZK przy wsparciu Oddziału Spraw Obronnych oraz Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz