zamosc.tv

„Chory z urojenia” Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie w Zamościu i Chełmie

dodano: 02.11.2018

W 2018 roku po raz dziesiąty z inicjatywy Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego odbywa się akcja TEATR POLSKA, której celem jest ułatwienie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w miastach i miejscowościach, w których nie funkcjonują teatry instytucjonalne.

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, biorący udział w programie TEATR POLSKA, wyruszył w objazd ze spektaklem „Chory z urojenia”, który z październiku pokazywany był na Śląsku (Czechowice-Dziedzice, Rybnik, Rydułtowy), a na początku listopada zaprezentowany zostanie na ziemi lubelskiej w prężnie działających lokalnych ośrodkach kultury: 4 listopada 2018 w Zamojskim Domu Kultury (godz. 19.00) oraz 5 listopada 2018 w Chełmskim Domu Kultury (godz. 19.00). Kierując się w stronę swojej siedziby, rzeszowski Teatr zakończy objazd w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie (6 listopada 2018, godz. 19.00).
Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie prezentuje doskonałą komedię mistrza gatunku – Moliera. W „Chorym z urojenia” widz znajdzie wszystko, do czego przyzwyczaił nas klasyk – pełnokrwiste, barwne postacie, arcyśmieszne sytuacje i zwroty akcji. Dodajmy do tego nieco sytuacyjnego humoru i niezwykle szybkie tempo, a wyjdzie nam mieszanka wręcz wybuchowa.
Prezentacji spektaklu towarzyszą warsztaty, które stają się okazją do refleksji nad tym, czy „teatr uczy nas żyć”, czy to samo „życie nas uczy udawać”? Molierowski „Chory z urojenia” staje się kanwą spostrzeżeń i refleksji na temat tego, jak często dajemy sobie wmawiać to i owo, jak często jesteśmy manipulowani? Będziemy uczyli się od Moliera – mistrza komedii, skrzącej się często gorzką mądrością, jak być bardziej bacznymi obserwatorami rzeczywistości i znawcami ludzkiej natury, ale też uważnymi widzami teatru.
TEATR POLSKA to program finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do powstania którego inspiracją stały się objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, mające na celu przybliżanie mieszkańcom małych miejscowości najważniejszych osiągnięć kultury polskiej tamtego okresu. W 2018 roku TEATR POLSKA ruszył w Polskę po raz dziesiąty. Ze stu trzynastu zgłoszonych spektakli Komisja Artystyczna zarekomendowała do udziału w projekcie 20 produkcji. W sumie publiczność z całego kraju obejrzy 173 pokazy, które od 1 września do 30 listopada 2018 roku odbywają się w 70 miejscowościach.

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz