gminazamosc.tv

Jest nowe prawo. Dopalacze jak narkotyki

dodano: 10 sierpnia 2018, źródło: www.lublin.uw.gov.pl

W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o dopalaczach wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk uczestniczył w konferencji prasowej w miejscowości Okuninka nad Jeziorem Białym, które w okresie wakacyjnym cieszy się dużą popularnością, szczególnie wśród młodych osób.

Podczas spotkania wicewojewoda podkreślał, że zgodnie z nowym prawem, dopalacze będą traktowane jak narkotyki. Za ich produkcję, handel i posiadanie będzie groziła odpowiedzialność karna.
Wicewojewoda apelował o szczególną uwagę rodziców i opiekunów na zachowanie dzieci, ponieważ trwający okres wakacyjny i związana z tym duża ilość wolnego czasu sprzyja eksperymentowaniu przez dzieci i młodzież z różnymi środkami psychoaktywnymi, wśród których coraz częściej śmiertelne żniwo zbierają dopalacze. Niestety, do tej pory walka z tymi substancjami nie była wystarczająco skuteczna, a handlarze śmiercią, dla których liczy się tylko zysk, czuli się bezkarni.
Nowe przepisy wprowadzają także obowiązek zgłaszania Państwowej Inspekcji Sanitarnej przypadków zatrucia lub podejrzenia zatrucia środkiem zastępczym bądź też nową substancją psychoaktywną. Placówki, których pracownicy będą mieli takie podejrzenia co do pacjenta, są zobligowani poinformować o tym powiatowego inspektora sanitarnego, a ten przekaże tą informację Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu (GIS). Obecnie takie dane zbiera konsultant krajowy w dziedzinie toksykologii wspólnie z GIS.
Podczas spotkania apelowano również o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą, tym bardziej, że przetaczająca się nad Polską fala upałów sprzyja spędzaniu wolnego czasu nad kąpieliskami i jeziorami. Pracownicy WOPR wielokrotnie podkreślali, że najczęstszą przyczyną utonięć jest przecenienie własnych umiejętności, alkohol i brawura. Służby apelują również, aby kąpać się wyłącznie w miejscach strzeżonych tam, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy.
W konferencji prasowej uczestniczyli również: lubelski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w Lublinie Irmina Nikiel, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW w Lublinie Iwona Chlebicka oraz przedstawiciele służb mundurowych powiatu i województwa, a wśród nich komendant powiatowy policji we Włodawie podinsp. Tomasz Patra, zastępca komendanta powiatowego Straży Pożarnej we Włodawie kpt. Andrzej Łoś, szef chełmskiego WOPR Andrzej Klaudel oraz kom. Andrzej Fijołek z KWP w Lublinie.

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz