gminazamosc.tv

Ostrzeżenie! Nad woj. lubelskie nadciągają burze z gradem

dodano: 10 sierpnia 2018, źródło: www.lublin.uw.gov.pl

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie prognozuje dla województwa lubelskiego w okresie od godz. 12:00 dnia 10.08.2018 do godz. 02:00 dnia 11.08.2018 występowanie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru do 115 km/h, a lokalnie miejscami grad.

Jeżeli burza zastanie nas poza domem należy:
* jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,
* unikać przebywania pod drzewami,
* unikać przebywania na otwartej przestrzeni.
Jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni– znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć  może dojść do przepływu prądu między stopami i porażenia.
Jeżeli pływamylub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym. Trzeba unikać dotykania przedmiotów wykonanych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu – przedmioty metalowe mogą „przyciągać” pioruny.
Samochód jest dobrym schronieniem przed burzą (o ile nie stoi pod drzewami).  Jest tzw. klatką Faradaya (metalowy ekran, mający chronić przed polem elektrycznym) i jeśli nie będziemy dotykali metalowych elementów karoserii, to piorun nas nie porazi.
Jeżeli podczas burzy przebywamy w domu należy:
* unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (telefony, suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,
* odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery)  to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną, przygotować latarkę z bateriami,
* na  wypadek przerw w dostawie prądu, jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej,  popalone przewody lub czujesz swąd  – wyłącz elektryczność  oraz gaz
i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.
 

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz