zamosc.tv

Odbudowujemy populację zajęcy

dodano: 08.02.2018

Przywracanie zajęcy naturze – to główne zadanie myśliwych i leśników realizujących pilotażowy program odbudowy populacji zwierzyny drobnej w naszym regionie, który w 2009 roku zainicjował i cyklicznie finansuje marszałek województwa. Na przełomie stycznia i lutego, po kilku miesiącach przetrzymywania w wolierach adaptacyjnych, na wolność wypuszczona została kolejna partia zakupionych przez Urząd Marszałkowski osobników.

Program, nad którym opiekę naukową sprawuje prof. dr hab. Roman Dziedzic z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, został opracowany po to, by wzmocnić przerzedzającą się drastycznie w Polsce populację zwierzyny drobnej. Uczestniczące w nim koła łowieckie i nadleśnictwa zobowiązują się nie tylko do zawieszenia na pięć lat polowań na zające i intensyfikacji odstrzału drapieżników, ale także do opieki nad powierzonymi im zwierzętami.
Zakupione z funduszy Urzędu Marszałkowskiego zające są przetrzymywane przez okres jesienno-zimowy w specjalnie do tego celu wybudowanych przez koła łowieckie wolierach adaptacyjnych. W 2017 roku do dziewięciu jednohektarowych obiektów trafiło 360 osobników. Po czterdzieści sztuk trafiło do: Holi (powiat bialski), Rudki, Poczekajki i Leśniczówki (powiat chełmski), Smoligowa (powiat hrubieszowski), Skrobowa i Starego Tartaku (powiat lubartowski), Cezaryna (powiat rycki) oraz Pańkowa (powiat tomaszowski). Kilkumiesięczną opiekę nad zwierzętami sprawowali dzierżawcy obwodów (7 kół łowieckich i 2 nadleśnictwa) przy współpracy z opiekunem naukowym i lekarzem weterynarii. Zadaniem tego ostatniego był nie tylko stały nadzór nad zwierzętami, ale także dostawa potrzebnych środków dezynfekujących woliery, granulatu paszowego, preparatów witaminowych, leków i szczepionek.
Drugiego lutego dobiegła końca kolejna edycja programu – na wolność zostały wypuszczone ostatnie zwierzęta z woliery Wojskowego Koła Łowieckiego nr 155 „Sokół”, zlokalizowanej w Cezarynie. Odłowione i profilaktycznie zaszczepione zające zasiliły okoliczne ekosystemy. W akcji wziął udział wicemarszałek województwa Grzegorz Kapusta.

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz