zamosc.tv

„O ojców grób bagnetów poostrz stal”- rocznica Krwawego Dnia w Tomaszowie Lubelskim

dodano: 05.02.2018

Dokładnie 155. lat temu, w Tomaszowie Ordynackim carscy żołnierze wczesnym rankiem dokonali rzezi na mieszkańcach i stacjonujących w miejscowości powstańcach. W kolejną rocznicę tego „Krwawego Dnia” podczas Powstania Styczniowego wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk uczestniczył w obchodach patriotycznych, które rozpoczęły się uroczystym złożeniem wieńców i zniczów pod Krzyżem Powstańczym w Tomaszowie Lubelskim. Następnie w kościele pw. Nawiedzenia NMP została odprawiona msza święta w intencji poległych powstańców oraz pomordowanych przez Rosjan mieszkańców. Organizatorem uroczystości był burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski. W wydarzeniu wzięli udział lokalni samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwo oraz licznie zgromadzeni tomaszowianie.

„Miłość ojczyzny - o! To słońce świetne dla serc, co dumne, sieroce, szlachetne, całe się czystym miłościom oddadzą. Jako żurawie, co łańcuch prowadzą, świetniejsze serca wylatują przodem; umrą ich duchy, lecą przed narodem.” Te słowa wielkiego wieszcza Juliusza Słowackiego ukazują motyw przewodni narodu. Narodu, który w 1795r. utracił swoją Ojczyznę. Narodu i państwa, którego zaborcy w tajnym dokumencie rozbiorowym zapisali, że nigdy nie zostanie wskrzeszone. Ale wiara przodków, wiara dziadów i ojców była silniejsza. – powiedział wicewojewoda w czasie wystąpienia. Cytując fragment dzieła Byrona „Giaur” przypomniał, że Polacy przez pokolenia konsekwentnie i wytrwale starali się odzyskać utraconą wolność, czego dowodem były kolejne zrywy niepodległościowe, które na stałe wpisały się w historię naszego kraju.  Jak głoszą słowa wybitnego brytyjskiego poety:” walka o wolność, gdy się raz zaczną, z krwią ojców spływa dziedzictwem na syna”, i ci synowie w 1863 roku rozpoczęli kolejne powstanie – styczniowe. – podkreślił. Nawiązując do ówczesnej sytuacji polskiego narodu pod zaborami, gdy rola Imperium Rosyjskiego po klęsce w wojnie krymskiej została podważona, dodał, że Polacy widząc nadzieję w konfliktach między zaborcami, uwierzyli, że po 70 latach Polska może się na nowo odrodzić. I wybuchło. Ta cisza, spokój, ale i niepewność była oznaką gotowości do rozlania płomienia wiary w wolność, niezawisłość i samostanowienie. – zaznaczył.
W nawiązaniu do walk powstańczych w Tomaszowie, a następnie rzezi – dokonanej przez wojska rosyjskie - na ludności, do której doszło w wyniku zdrady tomaszowskiego fleczera - Mordko Gołdusa, wicewojewoda powiedział -  Po zdobyciu miasta przez powstańców nastały godziny wolności, ale jak wiemy z historii często zjawiają się ludzie, którym przeszkadza, że my Polacy chcemy być wolnym, dumnym i niezawisłym narodem. Tak tutaj pojawił się człowiek – zdrajca, denuncjator, który doniósł carskiemu zaborcy, że Tomaszów Ordynacki jest wolny; że w Tomaszowie Ordynackim władzę zdobyli Polacy.
Wicewojewoda Gmitruczuk, odnosząc się do słów marszałka Józefa Piłsudskiego, wspomniał, że chociaż historii uczymy się z książek, zapisów i opracowań naukowych, to jednak jako naród również kształtujemy swoją tożsamość na podstawie opowieści przekazywanych przez ojców i dziadów, mając przed oczyma groby bohaterów poległych w walce o Polskę - My Polacy mamy przymioty, które nas wyróżniają: jesteśmy dumnym, honorowym i nie ulegającym przemocy innych narodem. Słynny poeta okresu powstania styczniowego Władysław Ludwik Anczyc w swoim cyklu Pieśni Zbuntowanych „Marsz Strzelców” tak zapisał: „O ojców grób bagnetów poostrz stal”. I ta pamięć o powstańcach styczniowych stanowiła mit założycielski odrodzonej II Rzeczypospolitej. Pamięć o tym, że każdy zryw narodowy był okupiony tysiącami ofiar, które zginęły, zostały wywiezione na Sybir bądź musiały wyemigrować na Zachód; ofiar, które swoim dzieciom w domu i w kościele przekazywały, że Polska jeszcze nie zginęła. Podkreślił również, że nadchodząca 100. rocznica odzyskania niepodległości została wywalczona dzięki krwi, ciężkiej pracy i zapalczywości każdego dumnego obywatela Polski.

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz